Zbliżyć się do siebie – uczyć się od siebie

0

TARCZYN Międzynarodowa wymiana uczniowska Szkoły Podstawowej w Tarczynie ze szkołą w Bad Homburg w Niemczech

W dniach 15-20 października 2018 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Stępkowskiego w Tarczynie wzięli udział w nowatorskim programie wymiany międzynarodowej przygotowanym przez panią Justynę Ebert i Joannę Blaszczyk. Podczas pierwszej części projektu gościli w swoich domach uczniów ze szkoły Gesamtschule am Gluckenstein z miejscowości Bad Homburg (Hesja, Niemcy). W czasie drugiej części projektu (26.11 – 01.12. 2018) będą gośćmi w zaprzyjaźnionych rodzinach w Niemczech.

Podczas spotkania w Tarczynie uczniowie mieli możliwość zmierzenia się z własnymi umiejętnościami językowymi i interpersonalnymi, poznania życia codziennego, kultury i zwyczajów kraju sąsiadującego, a będąc w rodzinach partnerów wymianowych nawiązać znajomości i przyjaźnie – być może na całe życie – oraz pozbyć się – być może wciąż jeszcze – istniejących stereotypów na temat obu narodów.
Program wymiany uczniowskiej przygotowany przez nauczycieli obu szkół oparty był na idei wspólnego przebywania w szkołach, wspólnej nauki i zabawy, wspólnego komunikowania sie w językach polskim, niemieckim i angielskim. Wycieczki do Warszawy, Torunia i intensywnie spędzony, wspólny czas okazały się nieocenionym ogniwem łączącym uczniów z Tarczyna i Bad Homburga.
Gościom z Niemiec bardzo podobała się nasza szkoła, inna organizacja zajęć niż w ich szkole, atmosfera panująca na lekcjach i przerwach, a przede wszystkim serdeczność i tradycyjna polska gościnność, z jaką zostali przyjęci przez dyrekcję, nauczycieli i rodziny goszczące. Polscy uczniowie byli dumni, że mogą pokazać gościom swoje rodzinne domy, szkołę i miasto.
Ważnym wydarzeniem była wizyta obu grup u pani burmistrz Barbary Galicz. Podczas spotkania uczniowie obu grup mogli opowiedzieć pani burmistrz o swoich wrażeniach towarzyszących projektowi, jak również pochwalić się umiejętnościami językowymi. Wszyscy otrzymali w prezencie słodkości i pamiątki z Tarczyna.
Projekt międzynarodowej wymiany uczniowskiej ze szkołą w Niemczech realizowany był po raz pierwszy w naszej szkole i zakończył się ogromnym sukcesem, chyba większym, niż oczekiwano…

Justyna Ebert
Joanna Błaszczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię