Zdalna opieka nad seniorami

2

PIASECZNO Seniorzy z Piaseczna wezmą udział w pilotażowym programie dotyczącym teleopieki prowadzonym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Z budżetu województwa sejmik przekazał ponad 200 tys. zł na dofinansowanie dla gmin, które zechcą wprowadzić wśród swoich mieszkańców zdalne usługi opiekuńcze. Dotację otrzymało także Piaseczno.

W naszej gminie w ramach programu pilotażowego zakupionych zostanie 30 opasek monitorujących stan zdrowia wraz z kompleksową usługą całodobowego centrum teleopieki. Koszt 1 opaski wynosi około 650 zł. Usługą objętych zostanie 30 mieszkańców Miasta i Gminy Piaseczno powyżej 60 roku życia.

Opaski na nadgarstek posiadać będą przycisk, który zapewni podopiecznemu możliwość wywołania sygnału SOS oraz kontakt głosowy z konsultantem z centrum teleopieki, a także detektor upadku – funkcję wyzwalaną automatycznie w sytuacji upadku użytkownika opaski. Opaska wysyła automatycznie powiadomienie alarmowe do opiekuna, na aplikację i platformę. Wysyłany jest automatycznie link z geolokalizacją oraz inicjowane połączenie głosowe. Centrum wyposażone jest w technologie informacyjno-komunikacyjne pozwalające na monitorowanie zgłoszeń SOS przychodzących od podopiecznych, automatyczną identyfikację osoby wzywającej pomocy, kontakt głosowy i przyzywania natychmiastowej pomocy po otrzymaniu sygnału.

foto Anna Grzejszczyk

Teleopieka realizowana będzie przez pracowników zespołu ds. usług w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piasecznie. 4 marca br. w godzinach godz. 11.00 -14.00, w Sali Konferencyjnej UMiG odbyło się spotkanie instruktażowo/informacyjne z teleopieki. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele Rady Seniorów, Klubów Seniora oraz pracownicy MGOPS.

Z usług teleopieki w gminie Piaseczno skorzysta ok. 30 seniorów. Chcielibyśmy wytypować te osoby, które faktycznie potrzebują tego typu wsparcia, będziemy je więc wybierać wspólnie z naszym ośrodkiem pomocy społecznej i Piaseczyńską Radą Seniorów – tłumaczy Hanna Kułakowska-Michalak, I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Więcej na stronie: www.mcps.com.pl

Biuro Promocji i Kultury

2 KOMENTARZE

  1. No fajnie, ale brakuje mi informacji, jak się nazywa firma, która na tym zarabia (albo szykuje się zarobić)? Pytanie stąd, że wiem, że na tym specyficznym rynku bardzo aktywnie działają firmy, starające się zdobyć klientów na takie usługi. Dobrze byłoby wiedzieć, komu się udało wcisnąć swój „system” gminie Piaseczno, tym bardziej, że sam kiedyś – chcąc nie chcąc – mogę być jego „podopiecznym” 🙁

    • Nie chcę cię urazić, ale czy nie lepiej byłoby od razu stać się klientem gminnego przybytku na Julianowskiej?
      Proste, sprawdzone, tradycyjne metody zwykle są najlepsze. A jak taki nowoczesny, wymyślny wynalazek w którymś miejscu zawiedzie, to tylko się będziesz męczył, dogorywając we własnym mieszkaniu albo w rowie na poboczu, powalony przez udar lub zawał.
      Ja tam w każdym razie wolałbym, żeby mnie strzeliło raz a dobrze – i wio na Julianowską!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię