Żeromski, Gąsiorowski i inni. Jak w Konstancinie wykuwała się niepodległość

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W Konstancińskim Domu Kultury prezentowana jest wystawa „Echa niepodległości w Konstancinie”. Ekspozycja o związanych z Konstancinem patriotach i społecznikach zaangażowanych w walkę o niepodległość będzie czynna do 28 stycznia


Niezwykle interesującą wystawę, otwartą w poprzednią sobotę, przygotowali pisarze i varsavianiści Tadeusz W. Świątek oraz Rafał Chwiszczuk z Fundacji Cultus. Są autorami wielu książek i publikacji na temat Warszawy i okolic, dotyczących zarówno historii, jak i czasów współczesnych oraz dziejów wielu znamienitych mieszkańców nie tylko stolicy, lecz także sąsiednich miejscowości, w tym także Konstancina-Jeziorny.

– Wystawa jest podróżą w przeszłość, w czasy rozkwitu niepodległości, która w podwarszawskim Konstancinie była tylko echem wielkiej historii za sprawą cichych i skromnych bohaterów. Towarzyszyły im nie fanfary, akademie, wojskowe capstrzyki, ale zacisza tutejszych domów skrytych w balsamicznym lesie, dające cień a nade wszystko spokój i wypoczynek po trudach walki, w otoczeniu rodziny i przyjaciół – mówił podczas otwarcia wystawy Tadeusz W. Świątek.

Na kilku planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, a także poznać mało znane wydarzenia z biografii znamienitych mieszkańców Konstancina-Jeziorny. Wśród zaprezentowanych postaci są m.in. pisarz Stefan Żeromski (mieszkaniec willi Świt przy ul. Żeromskiego) oraz Zofia Müllerówna (właścicielka willi Zameczek przy ul. Sobieskiego), która była sołtysem Konstancina w latach 1933-1936 i zarazem pierwszą kobietą sołtys w Polsce. Ekspozycja jest także wspomnieniem o pisarzu oraz sołtysie letniska Wacławie Gąsiorowskim (mieszkańcu willi Ukrainka przy ul. Batorego). Jego popularna powieść „Pani Walewska” w 1937 roku została zekranizowana przez Amerykanów. Rolę legendarnej kochanki Napoleona Bonaparte, Marii Walewskiej zagrała jedna z największych ówczesnych gwiazd kina – Greta Garbo. Na wystawie znajdziemy znacznie więcej ciekawostek zarówno z życia prywatnego i zawodowego przedstawionych osób, jak i wiele informacji na temat ich działalności społecznej oraz patriotycznej. Niewiele osób wie, że Konstancin, jako miejsce zamieszkania wielu wybitnych postaci, odegrał znaczącą rolę w odzyskaniu niepodległości Polski. – Nasza wystawa nieco wyprzedza przyszłoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. To jej pierwsza część, ale w przyszłym roku mamy zamiar zaprezentować kolejnych bohaterów – dodał Świątek.

Wystawa znajduje się w Hugonówce (ul. Mostowa 15, I piętro). Wstęp na nią jest wolny.

Projekt jest realizowany przez Fundację Cultus (www.cultus.org.pl) we współpracy z KDK. Zadanie wsparte finansowo przez gminę Konstancin-Jeziorna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię