PIASECZNO Straż pożarna i zespół ratownictwa medycznego zostały wezwane na ul. Saturna w Józefosławiu. Podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla
– Nasze mierniki nie wykazały żadnego zagrożenie – informuje st. kpt. Kamil Styczek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. – Nikt nie został poszkodowany.
Przypominamy. Duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, senność, trudności z oddychaniem – to alarmujące objawy, które mogą sygnalizować podtrucie czadem.
Tlenek węgla może wydobywać się z wadliwych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest silnie trującym gazem, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i szybko się rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny do całkowitego spalania.
Czad przedostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu. W układzie oddechowym tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, w następstwie blokuje dopływ tlenu do organizmu. Tym samym powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub nawet śmierć.