Zielone światło dla wielkiej inwestycji drogowej

0

PIASECZNO Na początku roku gmina ogłosiła przetarg na przebudowę ulic Geodetów i Energetycznej, a także Rubinowej i Grafitowej. Wyłoniono wykonawcę, który wycenił zakres prac na nieco ponad 39 mln zł. Teraz radni dołożyli do tej inwestycji brakujące pieniądze, czyli aż 21 mln zł, co oznacza zgodę na zrealizowanie tego gigantycznego zadania


Przed podjęciem uchwały dotyczącej zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej, co w praktyce miało doprowadzić do zarezerwowania pieniędzy na przebudowę Energetycznej i Geodetów (inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 12 miesięcy i zakończyć się w przyszłym roku), głos zabrał wiceburmistrz Robert Widz, który wyjaśniał radnym, dlaczego zadanie planowane w północnej części gminy jest tak kosztowne.
Trzeba od podstaw zbudować kanalizację deszczową, zlikwidować kolizję z sieciami technicznymi, przebudować skrzyżowania i sygnalizację świetlną, wykonać chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie. A pamiętajmy, że w sumie do przebudowy jest aż 2,5 km dróg – mówił. Samo wybudowanie kanalizacji deszczowej w ulicy Geodetów to koszt około 10 mln zł. A jest to inwestycja potrzebna, co widać po każdym większym deszczu (w rejonie Tulipanów i Wiejskiej notorycznie tworzy się gigantyczna kałuża). Kolejna kwestia to konieczność przebudowania linii średniego napięcia. Wiceburmistrz Widz podkreślił, że gmina prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami, którzy mogliby dofinansować tę inwestycję.
– Zależy nam, aby podpisać z nimi porozumienia i przystąpić wreszcie do tej planowanej od lat przebudowy – podkreślił. Jeśli negocjacje potoczą się po myśli gminy, partnerzy tacy jak Auchan czy PGE, mogliby dołożyć do tej inwestycji nawet 10 mln zł.
Teraz, dzięki zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej, gmina będzie mogła podpisać umowę z wykonawcą. Jak to się już stanie, będzie można opracować harmonogram robót. Inwestycja ma objąć głównie ulice Geodetów, na odcinku od Puławskiej do Ronda Praw Kobiet oraz Energetyczną od ronda przy Designer Outlecie do Ronda Praw Kobiet. Oprócz tego na Granitowej ma zostać wykonane oświetlenie i monitoring, zaś na Rubinowej – odwodnienie.
Zaraz przed podjęciem uchwały o zmianie WPF radny Piotr Sędziak zaproponował, aby w ramach sfinansowania przebudowy arterii, wystawić na sprzedaż działkę zlokalizowaną między ulicami Rubinową, a Szmaragdową.
To duża nieruchomość, na której moglibyśmy zarobić nawet 10 mln zł – argumentował.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię