Zimowisko Dobrej Woli. Wprawdzie bez śniegu, ale z licznymi atrakcjami

0

LESZNOWOLA W lutym stowarzyszenie Dobra Wola zorganizowało dla swoich podopiecznych kolejne, piętnaste już zimowisko. Tym razem niepełnosprawni i ich opiekunowie odwiedzili piękne Bory Tucholskie


Uczestnicy zimowiska mieszkali w gminie Czersk, w miejscowości Żukowo, niedaleko Rytla nad rzeką Brdą. Zadomowili się w agroturystyce „Ściernisko”. Największą zaletą tej lokalizacji są piękne krajobrazy – urokliwe domki stoją w środku lasu, a do najbliższej drogi jest 3,5 km.
– Te okolice słyną z hodowli pstrąga, jedną z nich nawet odwiedziliśmy – mówi Jacek Zalewski, organizator wyjazdu. – Dynamicznie rozwija się tam też przemysł drzewny. Zostaliśmy zaproszeni do nowoczesnego tartaku produkującego kantówkę. Nasi podopieczni nie mogli wyjść ze zdumienia, widząc w jednym miejscu tyle specjalistycznych maszyn.
Oczywiście niepełnosprawni i ich opiekunowie jak zwykle sporo podróżowali. Odwiedzili Fojutowo, gdzie znajduje się stary akwedukt. Rzeka Brda przepływa w tym miejscu górą, natomiast pod nią wije się rzeka Białka. W tej okolicy trzy lata temu przeszła nawałnica, która w krótkim czasie położyła dziesiątki tysięcy drzew. Jej skutki widać zresztą do dziś. Tragiczne wydarzenie bardzo zintegrowało lokalną społeczność. Jednym z miejscowych bohaterów, którzy organizowali pomoc i usuwali skutki katastrofy, był sołtys Rytla Łukasz Ossowski. Teraz opiekował się on niepełnosprawnymi i organizował im czas.
W Chojnicach koloniści spotkali się z podopiecznymi warsztatów terapii zajęciowej i wzięli udział w balu ostatkowo-walentynkowym. Obowiązkowym punktem programu było także spotkanie ze strażakami z OSP Rytel. Ogromną niespodzianką okazała się wizyta Dariusza Jazdzewskiego, wicemistrza Polski w szermierce, który przeprowadził pokazowy trening. Kto chciał mógł morsować w Brdzie, było też pierwsze w tym roku topienie Marzanny.
– Dzieci mogły także oglądać dawny sprzęt rolniczy, oprócz tego zorganizowaliśmy warsztaty z nazewnictwa drzew – dodaje Jacek Zalewski.
Mimo że nie było śniegu, wszyscy bawili się znakomicie, a w drodze powrotnej odwiedzili jeszcze Toruń.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię