Zjednoczeni w śpiewie

0

POWIAT Tradycją jest już to, że w kościele Parafii N.M.P. Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym można regularnie słuchać pięknych, chóralnych śpiewów. Oprócz miejscowego zespołu prowadzonego przez Pawła Gindę (który niedawno występował w Parlamencie Europejskim), co roku – dla upamiętnienia Św. Cecylii (patronki muzyki kościelnej) – organizowane są w nim również Spotkania Chóralne

Impreza w kościele w Zalesiu Dolnym jest zawsze dużym wyzwaniem organizacyjnym. W tym roku, w ramach 16 edycji spotkań, wystąpiło bowiem aż 17 chórów – zarówno tych z powiatu piaseczyńskiego (między innymi Mazowiecki Chór Lira, Chór „Cantate Domino” parafii MB Różańcowej w Piasecznie czy Chór Parafii Św. Rocha w Jazgarzewie), jak i spoza niego (Wilanowskie Towarzystwo Chóralne, Chór Parafii M.B. Zwycięskiej w Rembertowie, Chór Sanktuarium w Niepokolanowie i inne).
– Zgłoszeń mamy już tyle, że niestety część muszę odrzucać – w obawie żebyśmy się wszyscy mogli tutaj pomieścić – mówi Paweł Ginda, dyrygent Chóru Liturgicznego Parafii N.M.P. Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym, organizatora wydarzenia.
Szczególne wyrazy uznania należą się przy tym miejscowym chórzystom, którzy angażują się nie tylko w prowadzenie samej imprezy, ale i przygotowanie programów, dyplomów czy kwiatów dla wykonawców.
– Ja sam bym nic nie zrobił – podkreśla Paweł Ginda. – Jest wiele osób, które śpiewają i chcą się pokazać, ale nie ma dla nich wielu tego typu imprez. Pomimo tego, że radio i telewizja nie promują specjalnie chórów, to jest tu dzisiaj z nami około 500 osób.
Ostatnim zespołem, który zaprezentował się w trakcie przeglądu byli miejscowi śpiewacy, którzy wykonali „Stabat Mater” Giuseppe Tartiniego razem z dziećmi, co było symbolicznym wyrazem przygotowywania najmłodszych do śpiewania w przyszłości. A na zakończenie odprawiona została uroczysta msza święta z udziałem połączonych chórów, podczas której na organach zagrał Marcin Pyra.
– Formuła imprezy jest od lat ta sama – podsumowuje Paweł Ginda. – Nie zależy nam na organizowaniu konkursu, ale w przyszłości myślimy na przykład o zrobieniu Nagrody Publiczności. Imprezy o podobnym charakterze, upamiętniające Św. Cecylię, odbywały się, głównie we Włoszech, już w XVIII wieku. Spotkanie Chóralne w Zalesiu Dolnym nawiązują więc do pięknej tradycji.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię