PIŁKA NOŻNA Tegoroczne piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji stały się znakomitym pretekstem do wspólnego zorganizowania przez klub MKS Piaseczno i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji niezwykłej imprezy, która sprawiła radość i dała sportowe emocje kilkuset młodym zawodnikom

Realizacja trzydniowego Minimundialu na Stadionie Miejskim w Piasecznie była możliwa dzięki wyborowi tego projektu przez mieszkańców Piaseczna w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Skala wydarzenia mogła naprawdę robić wrażenie, bo prawie czterystu młodych piłkarzy z roczników 2007 i 2008 (reprezentujących wylosowane wcześniej państwa – uczestników mistrzostw świata) rozegrało łącznie 96 meczów na czterech boiskach. Pomimo młodego wieku uczestników, kibice mogli obejrzeć wiele pięknych akcji i bramek, których nie powstydziliby się seniorzy. Warto podkreślić, że rywalizacja toczona była w sportowej i kulturalnej atmosferze, choć – jak to bywa w sporcie – nie brakowało łez po porażkach i spontanicznych wybuchów radości po boiskowych sukcesach. Sporo było pojedynków jeden na jeden, które nie są ganione przez szkoleniowców – nawet jeśli obrońca podejmuje ryzyko we własnym polu karnym przy wyprowadzaniu futbolówki. Na tym etapie to nie wyniki są bowiem najważniejsze, co było najlepiej widać po stosowaniu częstych rotacji w składach. Tego typu podejście powinno procentować w przyszłości.
Trenerzy zespołów, których większość przyjechała do Piaseczna z terenu województwa mazowieckiego podkreślali zgodnie świetną organizację imprezy.
– Pomysł turnieju jest bardzo fajny – mówi Robert Gujski, trener piłkarzy MOSiR Mińsk Mazowiecki. – Warunki są świetne, a plusem tego obiektu jest na pewno to, że wszystko jest tu w jednym miejscu. Dużo pozytywnego wprowadziła w grze młodych roczników unifikacja przepisów PZPN. Wprowadzanie piłki na dwa kontakty czy ograniczenie wybicia jej do połowy daje dużo wartości szkoleniowych, bo dzieci uczą się dokonywać konkretnych wyborów. Ten turniej jest fajną bazą żeby pograć sobie szerszym składem na poziomie zbliżonym do pozostałych zespołów.
Ostatecznie w roczniku 2007 złoty medal zdobyła Kolumbia (Pilica Białobrzegi), pokonując w finale Francję (Drukarz Warszawa) 2:1, a w roczniku 2008 Anglia (MOSiR Mińsk Mazowiecki) pokonała Islandię (Delta Warszawa) 3:2. Warto podkreślić, że oba spotkania stały na bardzo wysokim poziomie i dostarczyły wszystkim obecnym wielu sportowych wrażeń. Medale wręczyli najlepszym prezes MKS-u Piaseczno Jacek Krupnik, radny gminy Piaseczno Artur Maicki, dyrektor GOSiR-u Marek Frącz, burmistrz Hanna Kułakowska-Michalak i Piotr Czachowski – 45-krotny reprezentant Polski.
– Nasz projekt dotyczący tego turnieju był drugi pod względem liczby oddanych głosów w Budżecie Obywatelskim – podkreśla Jacek Krupnik. – Świadczy to najlepiej o tym, że była taka potrzeba i to był dobry pomysł. Zgłosiliśmy już do Budżetu Obywatelskiego kolejny projekt pod nazwą Liga Narodów. Będzie to impreza o bardzo podobnej formule i zapraszamy mieszkańców do oddawania na nią głosów.
Warto podkreślić, że w trakcie turnieju odznaczono również Tadeusza Seweryna – wieloletniego trenera MKS-u Piaseczno i GOSiR-u Piaseczno, wychowawcę kilku pokoleń zawodników.

Grzegorz Tylec

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię