Zmarł Jerzy Łączyński! Zasłużony lekarz i samorządowiec

5

POWIAT Dziś niespodziewanie odszedł od nas Jerzy Łączyński – lekarz i piaseczyński samorządowiec związany z powiatem

Jerzy Łączyński był znanym lekarzem i samorządowcem. W powiecie piaseczyńskim obecny był od 1984 roku – najpierw jako kierownik ośrodka zdrowia w Sobikowie, a od 1993 roku jako kierownik przychodni przy ul. Fabrycznej. Po wygraniu konkursu w 1994 roku został dyrektorem Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie. Przez trzy kadencje pełnił funkcję radnego powiatu piaseczyńskiego, był również członkiem zarządu powiatu, odpowiedzialnym za służbę zdrowia. W 2015 roku został odznaczony honorową odznaką przyznawaną przez ministerstwo gospodarki. Rok wcześniej został Honorowym Obywatelem Piaseczna.
Ja się dowiedzieliśmy zmarł nagle. Wyszedł dziś na spacer z psem i już nie wrócił do domu.

Doktor Jerzy Łączyński urodził się 2.VII.1946 roku w Warszawie w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV-go w Warszawie. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów pracował przez 10 lat jako kierownik Ośrodka Zdrowia w powiecie Szczytno, a potem jako kierownik Ośrodka Zdrowia w Sobikowie koło Góry Kalwarii.
W stanie wojennym represjonowany za zakładanie Solidarności Rolników Indywidualnych. W 1994 roku w wyniku pierwszego konkursu w historii Piaseczna został dyrektorem Z.O.Z. w Piasecznie. Przeprowadził restrukturyzację objętego zakładu, oddłużył Z.O.Z., doprowadził piaseczyńską placówkę do usamodzielnienia się, co umożliwiło negocjowanie oraz zawieranie kontraktów z Kasą Chorych. Po likwidacji powiatowej części służby zdrowia (szpital, pogotowie, opieka specjalistów) przyczynił się do podpisania umowy ze szpitalem M.S.W.i A. w Warszawie, co w znaczący sposób podniosło poziom opieki zdrowotnej w Piasecznie.
Przeprowadzał kapitalne remonty w gminnych przychodniach, wyposażając je w nowoczesny sprzęt, własny transport, oraz wprowadzając w nich kompleksowe rozwiązania informatyczne porządkujące i ułatwiające znacznie sprawniejszą obsługę pacjentów.
Jerzy Łączyński posiadał specjalizację medyczną w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej oraz doktorat w zakresie pulmonologii. Został również uhonorowany przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Posiada również Honorową Odznakę ,,Zasłużony Dla Warmii i Mazur” jak również ,,Zasłużony Dla Zdrowia i Narodu”. Środowiska kombatanckie nadały mu odznakę ,,Za Zasługi dla Kombatantów i Więźniów Politycznych R.P..

AB

5 KOMENTARZE

  1. Byłem szkolnym kolegą Jurka. Obydwaj chodziliśmy do tej samej klasy w Szkole Podstawowej im. Gen. Jakuba Jasińskiego przy ulicy Weterynaryjnej 3 w Warszawie (obecnie jest tam szkoła specjalna). Byliśmy uczniami klasy prowadzonej przez Panią Wiąckową. Jurek był jednym z najlepszych uczniów w klasie, był bardzo dobrym kolegą i godnym rywalem w zawodach biegowych, w których uczestniczyliśmy w sąsiadującym ze szkołą parku im. Hanki Sawickiej.
    W tych czasach mieszkał przy ulicy Mińskiej róg Bliskiej i bywałem u niego w domu. Pamiętam, że miał młodszego brata. Chociaż nigdy po skończeniu szkoły Go nie spotkałem zawsze myślałem o nim z sympatią i przekonaniem, że zostanie wartościowym i przyzwoitym człowiekiem. Cześć Jego Pamięci.
    Michał Szukszta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię