Zmarł Julian Henisz

0

POWIAT Rankiem 1 sierpnia w wieku 76 lat zmarł Julian Henisz – ceniony artysta i zasłużony wieloletni mieszkaniec Konstancina, który ostatnie lata życia spędził w Piasecznie

Julian Henisz był absolwentem warszawskiej ASP. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ceramiką architektoniczną i witrażem. Otrzymał wyróżnienie i I. nagrodę (w zespole) na I. ogólnopolskim konkursie na malarstwo ścienne dla gmachu A.W.F. w Warszawie (witraż, 1969/70). Był członkiem ZPAP (sekcja malarska) od 1973 roku oraz ZPAP Polska Sztuka Użytkowa (od 1985 roku), zaś w roku 2000 wstąpił do dwóch grup artystycznych – Grupy Piaseczno oraz Triady. Wykonał liczne projekty i realizacje, zarówno indywidualne, jak i zespołowe dla architektury świeckiej i sakralnej (ceramika, witraż). Wystawiał w galeriach polskich i europejskich. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz państwowych, w kraju i za granicą.
W 2016 roku artysta przekazał w darze Konstancińskiemu Domowi Kultury materiały dotyczące rodzin Heniszów, Machlejdów, Hersów i Müllerów. W zbiorze tym znalazło się ponad 300 fotografii, blisko 30 obrazów olejnych oraz ponad 80 rysunków, które stały się bazą kolekcji mającego powstać Muzeum Konstancina.
Prywatnie był człowiekiem niezwykle lubianym, udzielającym się w lokalnym środowisku artystycznym i chętnie służącym radą mniej doświadczonym malarzom.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię