Zmiana stawki za odbiór odpadów od 1 października 2020 r.

12

PIASECZNO Zgodnie z uchwałą podjętą 15 lipca 2020 roku od 1 października zmianie ulegnie stawka za odbiór odpadów od osób fizycznych na terenie gminy Piaseczno. Przez kolejny rok obowiązywała będzie stawka 36,38 zł od każdego mieszkańca za odbiór odpadów posegregowanych.

Podwyżka jest efektem zmian na rynku odpadów i nowych cen jakie zaproponowane zostały w przetargu przez firmy biorące w nim udział. Tym samym wysokość opłaty będzie porównywalna z tymi jakie obowiązują w innych gminach powiatu piaseczyńskiego, które wcześniej rozstrzygnęły swoje przetargi.

Zgodnie z ustawą system gospodarki odpadami w gminie musi się samofinansować. Dlatego globalna kwota za zagospodarowanie odpadów oraz ich wywóz dzielona jest na liczbę mieszkańców, co daje kwotę na jednego mieszkańca.

Schemat wyliczania opłaty za odpady

W tym roku wyodrębniony został przetarg na instalacje do utylizacji odpadów. Bowiem utylizacja i zagospodarowanie śmieci stanowi 70% kosztów całego systemu gospodarki odpadami. Różne frakcje odpadów, trafią do różnych instalacji, których oferty na daną frakcje były najkorzystniejsze. Samy odbiorem i wywozem odpadów nadal zajmowała będzie się miejska spółka PUK Piaseczno, ale koszt tej usługi stanowi jedynie ok. 24% wszystkich kosztów związanych z gospodarką odpadami.

CZYTAJ TAKŻE:  Od poniedziałku kolejni uczniowie na zdalnym nauczaniu

Analizując oferty przetargowe wynika, że ostateczna kwota wyniesie ok. 38 zł od osoby, jednak zgodnie z przepisami mieszkaniec bezpośrednio może być obciążony kwotą nie większą niż 36,38 zł. Różnica w cenie pokryta zostanie z innych dochodów gminy.

– Gospodarka odpadami, w dzisiejszych realiach i stanie prawnym jest wyjątkowo niewdzięcznym tematem – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Zgodnie z przepisami realizuje go gmina, która koordynuje proces odbioru odpadów od mieszkańców i ustala opłaty, a niestety jako samorząd nie mamy wpływu na składowe kosztów, czyli m.in. wpływu na ceny jakie obowiązują na instalacjach przetwarzających odpady. Czekamy też, kiedy w końcu producenci będą współodpowiadać za zagospodarowanie odpadów, których jak na razie całkowity koszt spada niestety na konsumentów – dodaje burmistrz.

Przewidziana została zniżka dla osób kompostujących BIO odpady w wysokości 2,90 zł od osoby w gospodarstwie domowym. Utrzymana została też zniżka 30% dla rodzin wielodzietnych.

CZYTAJ TAKŻE:  Z ostatniej chwili! Kolejna ofiara śmiertelna

– Pamiętać musimy, że przy coraz bardziej restrykcyjnych przepisach, jedynym naszym narzędziem do stabilizacji cen, jest prawidłowa segregacja – podkreśla burmistrz. Obowiązują bowiem różne stawki za zagospodarowanie różnych frakcji odpadów. Jeśli wyrzucamy np. szklaną butelkę do odpadów zmieszanych, to w konsekwencji płacimy za nią 3 razy więcej, niż gdybyśmy wyrzucili ją do opakowania ze szkłem. Niestety statystyki za 2019 rok pokazują, że jest to wciąż duży problem. W sektorze nr I, czyli zabudowie wielomieszkaniowej, ponad 70% tonażu śmieci to odpady zmieszane. – Dopóki nie zmienimy tej tendencji trudno oczekiwać korzystnych cen w kolejnych latach. Będziemy w związku z tym coraz bardziej restrykcyjni, i będziemy kontrolować jak mieszkańcy segregują śmieci – ostrzega burmistrz Daniel Putkiewicz.

Sesja z 15 lipca 2020 r.:

Prezentacja do pobrania: zmiana stawki za odbiór odpadów od 1 października (.pdf)

 

Biuro Promocji i Kultury Piaseczno

 

 

 

12 KOMENTARZE

 1. „W sektorze nr I, czyli zabudowie wielomieszkaniowej, ponad 70% tonażu śmieci to odpady zmieszane. – Dopóki nie zmienimy tej tendencji trudno oczekiwać korzystnych cen w kolejnych latach. Będziemy w związku z tym coraz bardziej restrykcyjni, i będziemy kontrolować jak mieszkańcy segregują śmieci – ostrzega burmistrz Daniel Putkiewicz”
  ==================================
  Podobnie, jak pan burmistrz, nie mieszkam w bloku. Segregowanie śmieci nie jest dla mnie problemem – pewnie podobnie, jak dla pana burmistrza. W przeciwieństwie do niego rozumiem jednak, że mieszkając w żelbetowej klatce o powierzchni 30 czy 40 m2, dość trudno jest trzymać tam jeszcze parę cuchnących worków czy pojemników na różne rodzaje odpadów.
  Wydaje się, że restrykcje nie są dobrym kierunkiem. Nawiasem mówiąc, nie bardzo wiadomo, na czym te restrykcje miałyby polegać. Pluton egzekucyjny dla tych, co nie segregują, czy na początek chłosta? A może tylko wywieszenie fotki na „tablicy hańby” przed UMiG-iem?
  Zamiast restrykcji sugerowałbym raczej – o ile jest to prawnie dopuszczalne w obecnym chorym modelu gospodarki odpadami – budowę instalacji do segregacji odpadów, w której możnaby segregować odpady z terenów „zabudowy wielomieszkaniowej”.

  • sam pomysł jakichkolwiek restrykcji jest żenujący, rodem z komuny!
   Ciekawe że WTEDY, za tzw”komuny” recycling (skup towarów) się opłacał a teraz nie (?)
   USTAWA POWINNA TRAFIĆ DO KOSZA, dopiero potem nasze śmieci.
   Przed ustawą śmieci na moim osiedlu odbierano raz w tygodniu i było czysto i był porządek.
   Teraz przyjeżdżają trzy razy w tygodniu – kosze wiecznie są pełne i strach wejść do śmietników by wyrzucić śmieci (smród, bałagan – za małe kosze).
   W Czechach też ma ją “ustawę śmieciową” a mimo to płacą trzy razy mniej niż my? Jakim cudem?

 2. Ciekawostka:
  Dla porównania, załóżmy że mamy 4 osobową rodzinę (małżeństwo i dwoje dzieci).
  W Gminie Piaseczno od 1 października będą kosztować śmieci taką rodzinę rocznie 4 osoby*36,48 stawka na osobę*12 miesięcy to wychodzi 1751 zł rocznie. W Niemczech gdzie jest pojemnik 120 l. odbierany co tydzień, frakcja Papier, Kunststoffe-plastyk, Restmull-reszta, BIO np. taka rodzina zapłaci w Stuttgart, to koszt 240 Euro, co przy kursie 4,50 euro/pln daje 1080 zł, a na przykład Norymberga 170 Euro, co daje 765 zł. Mam europejskie ceny za śmieci.

 3. to nie stawki trzeba zmieniać tylko USTAWĘ! Tylu niby inteligentnych ludzi a nikt nie widzi przekrętu ustawowego. Kiedy samorządy wreszcie się zbuntują?

 4. Niech pan Burmistrz z kontroluje mieszkania zamieszkujące przez ukrainców itp. W jednym mieszkaniu mieszkają 2 rodziny (skromnie). Czy oni płacą za śmieci-NIE, umowa jest na jedną osobę, a mieszka od 5-8 osób i więcej, w zależności o metraża. Ukrainiec nie pójdzie się zameldować (choćby na czas umowy)bo “Pan” nie zezwala. Całe osiedle pawia, pelikanów, dworskiej, jarząbka zamieszkują UKRaińcy. I będzie ich więcej, bo już pomału sprowadzają rodziny, dzieci itd….

 5. Już widzę, jak ktoś mający działkę 3000 m kw. i 3-osobową rodzinę, produkujący 50 worków trawy co kwartał skusi się na rabat 2,90 zł/m-c/osobę, ogarnia mnie wielki śmiech. Wygląda na to, że to wszyscy mieszkańcy zarówno z bloków jak i z domów jednorodzinnych składają się na wywóz tych worków trawy. Zatem 2,90 nie jest zachętą.
  http://www.pukpiaseczno.pl/CENNIK_ODBIORU_ODPADOW_KOMUNALNYCH.pdf
  Wg. powyższego cennika koszt kontenera typ KP-7 z odpadami ogrodowymi (bez gałęzi) to 700 za zagospodarowanie i 200 za opróżnienie razem 900 + Vat to jak to się ma do tych 2,90 zł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię