Zmiany w budżecie obywatelskim. Głosowanie dopiero pod koniec września

1

PIASECZNO Radni zatwierdzili budżet obywatelski na 2021 rok. Jest w nim kilka zmian dotyczących harmonogramu. Zmieniła się także maksymalna wartość tzw. projektów twardych, która ze 100 tys. zł wzrosła do 130 tys. zł


Wysokość budżetu obywatelskiego na 2021 rok pozostanie bez zmian. Nadal ma to być 1 mln zł.
– Jeśli mamy podnieść kwotę na projekty twarde, to podnieśmy także z 50 tys. zł na 65 tys. zł maksymalną kwotę na projekty miękkie – zaproponował radny Michał Rosa. Jego wniosek przepadł jednak w głosowaniu. Inną propozycją była całkowita rezygnacja z formy papierowej, zarówno podczas składania wniosków, jak i głosowania.
– Nie rezygnujmy z papieru – zaapelował burmistrz Daniel Putkiewicz. – Budżet obywatelski jest tak naprawdę formą konsultacji. Zależy nam, aby jak najwięcej mieszkańców autoryzowało dany pomysł, dlatego nie warto wprowadzać na tym etapie ograniczeń. Tym bardziej, że zawsze można to zrobić.
Burmistrz dodał także, że budżet obywatelski jest uzupełnieniem budżetu gminy, a on sam jest zwolennikiem projektów trwałych, o charakterze inwestycyjnym, bo służą większej liczbie mieszkańców. Stąd narodziła się propozycja, aby podnieść ich wartość do 130 tys. zł, gdyż w ostatnim czasie koszty realizacji tych projektów znacząco poszły do góry.
Prace związane z wyborem projektów, które będą realizowane w przyszłym roku mają ruszyć od 1 czerwca. Przez cały czerwiec będzie można składać projekty do budżetu, które przejdą od razu roboczą weryfikację. W lipcu projekty będą weryfikowane merytorycznie w wydziałach. Wyniki tych prac zostaną opublikowane do 6 sierpnia. Przez kolejny tydzień będą przyjmowane odwołania, a do końca sierpnia wnioskodawcy będą mieli jeszcze czas na wycofanie danego projektu. Ostateczna lista projektów zostanie opublikowana do 14 września, zaś od 21 do 30 września będzie odbywało się głosowanie mieszkańców. Lista zwycięskich projektów, które będą realizowane w przyszłym roku, zostanie podana do publicznej wiadomości do 14 października.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię