Zmiany w Parku Książąt Mazowieckich. Ma być utożsamiany z Józefem Wilkoniem

0

PIASECZNO Niedawno w parku miejskim pojawiły się rzeźby Józefa Wilkonia. W przyszłości w „Poniatówce” powstanie galeria, w której będzie można oglądać rzeźby i prace słynnego artysty


Okolice stawu mają zostać niedługo uporządkowane

Rozpoczęta w 2016 roku rewitalizacja parku miejskiego przy ul. Chyliczkowskiej wkracza w końcową fazę. Niedawno gmina rozpoczęła modernizację zdewastowanego budynku „Poniatówki”, który w ubiegłym roku wydzierżawiła od powiatu. Jako że park ma być związany z osobą wybitnego artysty Józefa Wilkonia, w historycznym budynku ma powstać galeria prac artysty. Ma tam także funkcjonować docelowo kawiarnia oraz ogólnodostępna toaleta.
– Prowadzimy rozmowy z Fundacją Józefa Wilkonia – zdradza wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Jeśli chodzi o samą „Poniatówkę”, to w budynku i jego okolicach wykonywane są obecnie analizy techniczne, historyczne i archeologiczne. Wkrótce znane będą raporty z tych prac.

Remont stawu i wybieg dla psów

Jednym z zadań, które zostały jeszcze do wykonania, jest także zagospodarowanie terenu wokół stawu oraz oczyszczenie samego zbiornika.
– Wyspa na razie nie zostanie zagospodarowana, chcemy, aby służyła przyrodzie – mówi wiceburmistrz Putkiewicz. Kolejnym zadaniem jest budowa nowego mostka nad Kanałem Piaseczyńskim, łączącego park z ulicą Prusa. Niedawno został rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę tego zadania i rozpoczęła się budowa (przejście przeniesiono kilka metrów w kierunku wschodnim). Wkrótce za stawem, pomiędzy zabytkowymi budynkami a obwodnicą, ma powstać natomiast wybieg dla psów, gdzie będzie można spuścić swojego czworonoga ze smyczy. Gmina cały czas myśli także o zagospodarowaniu działek leżących w rejonie ulicy Prusa, zaraz za rzeczką. Część z nich jest własnością samorządu, stan prawny pozostałej części jest nieuregulowany jednak wkrótce ma się to zmienić. Co miałoby na nich powstać? Na ten temat trwają rozmowy z mieszkańcami ulicy Prusa.
– Na pewno można by ten teren ucywilizować – uważa radny Zbigniew Mucha. – Moim zdaniem najlepiej obsadzić te działki zielenią i umieścić tam elementy małej architektury.

Trwa budowa mostka, który ma połączyć park z ulicą Prusa

Zielone miasto

– Rewitalizacja parku miała uczynić Piaseczno miejscem bardziej przyjaznym do życia – uważa Daniel Putkiewicz. – Jednak na tym nie poprzestajemy.
Okazuje się, że gmina bardzo wzięła sobie do serca pomysły zaprezentowane kilka lat temu przez holenderskich architektów z firmy RDH. Przedstawili oni koncepcję budowy ciągu rekreacyjnego, przecinającego Piaseczno na osi wschód – zachód. Ta idea jest od kilku lat realizowana. W zachodniej części miasta powstaje obecnie Centrum Edukacyjno-Multimedialne. Dalej – patrząc w kierunku wschodnim – projektowany jest Trakt nad Perełką. Centralną przestrzenią tego ciągu rekreacyjnego jest park miejski, a elementem wysuniętym najbardziej na wschód – teren rekreacyjno-sportowy nad brzegiem Jeziorki przy skrzyżowaniu ul. Chyliczkowskiej z obwodnicą, gdzie ma powstać w przyszłości m.in. nowy basen i lodowisko.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię