Zmiany w systemie odbioru odpadów. Niektórych śmieci trzeba będzie pozbyć się… samemu

12

PIASECZNO Od października gmina zmieniła nieco definicję odpadów wielkogabarytowych odbieranych od mieszkańców. Ich grupa została znacznie zawężona, co ma obniżyć koszty funkcjonowania systemu


Do odpadów wielkogabarytowych z założenia zalicza się te śmieci, które ze względu na duże rozmiary, nie mieszczą się do standardowych pojemników. Na listę gabarytów gmina wpisała stare meble, dywany, materace, wykładziny, rowery, duże zabawki, a także wózki i foteliki dziecięce. Z grupy odpadów wielkogabarytowych wyłączono natomiast m.in. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady poremontowe, deski, opony, ceramikę łazienkową, panele podłogowe, grzejniki, gruz czy stary sprzęt ogrodniczy.
– Co mamy z tym teraz robić? – pyta pan Andrzej z Józefosławia. – Zalega mi w garażu popękany wąż ogrodniczy, czy mam go teraz wyrzucić do lasu?
Barbara Wysocka, naczelniczka gminnego wydziału gospodarki odpadami wyjaśnia, że listę odbieranych od mieszkańców gabarytów gmina skróciła kilka miesięcy temu.
– Śmieci, które się do nich nie zaliczają, należy samodzielnie zawieźć, oczywiście wcześniej posegregowane, do PSZOK-a przy ul. Technicznej – wyjaśnia Barbara Wysocka. – Za ich oddanie nie pobieramy dodatkowych opłat.
Urzędniczka tłumaczy, że szeroka definicja odpadów wielkogabarytowych, do których wcześniej zaliczano wszystkie duże śmieci, powodowała trudności. – Musieliśmy oddzielać elektronikę od innych frakcji, co generowało dodatkowe koszty – dodaje. – Teraz chcemy, aby mieszkańcy sami wywozili kłopotliwe odpady, np. poremontowe, do PSZOK-a.

TW

12 KOMENTARZE

 1. Wszystko wywiozą ludzie do lasu albo do rowu ! pieniądze biorą i jeszcze każą ludziom samemu śmieci wozić ! to najlepiej nie będziemy za nić płacić i wszystkie śmieci będziemy sami zawozili na Techniczną. Ludzie opamiętajcie się tyle milionów płacimy za śmieci ! ! ! miliony dotacji dostajecie i każecie ludziom śmieci przywozić samemu ! ! ! Niech burmistrz mi powie jak to ma zrobić 85 letnia osoba. Hańba tej władzy w Piasecznie

 2. I za to płacimy prawie 40 zł/osobę? Za jakiś czas będzie tak, że wszystko będziemy musieli sami wozić do PSZOK-a a do tego będziemy bulić 100 zł/osobę. TO jest kuriozum.

  Dlatego lasy będą pęcznieć nie od liści ale od śmieci, już teraz to ogromny problem.

  • Jaja sobie robią? Za te kwoty, które biorą,to chyba ferrari powinno po te śmieci przyjeżdżać. A oni jeszcze każą samemu wozić….

 3. Cena za śmieci coraz wieksza a wszystkie śmieci będziemy niedługo wywozić sami. Tak naprawdę to nie chodzi o ochronę środowiska tylko o dobry biznes. Narazie można zawieźć i oddać bez dodatkowych opłat ale to tylko narazie. Później będzie za opłatą jak wszyscy się przyzwyczają. Wielu będzie bliżej do lasu jak do punktu odbioru. Nie wiem za co płacimy takie kwoty.

 4. Gmina ma obowiązek odbioru wszelkich odpadów powstających na terenie nieruchomości. W tym starych mebli itd. To że się od tego migają ma generować „oszczędności”. A w rzeczywistości śmieci wylądują w lasach, rowach, krzakach lub będą palone w piecach. Czyli dokładnie to, przed czym miała nas chronić dyrektywa unijna. Do brania pieniędzy gmina jest chętna a do realizacji obowiązków już nie. Jest jeszcze jedna sprawa! Mieszkańcom nie wolno przewozić odpadów. Za ich transport odpowiada gmina.

 5. Szkoda że jeszcze nie rozebrać na części pierwsze, wstępnie przetworzyć i oddać dokładnie opisane, żeby tylko później firma mogła odsprzedać do powtornego wykorzystania …
  Brak konkurencji tworzy patologiczne zachowania, co z czasem będzie jeszcze bardziej widoczne.

 6. Przecież przy ul.Technicznej pracują osobnicy o inteligencji równej amebie… kiedyś chciałam tam oddać resztki chemii budowlanej i inne odpady po remoncie, jednak pracujący tam człek o małym rozumku, chciał abym ,,wytrzepał worki z chemią do kontenera z gruzem a papiery włożył do innego kontenera,, .Śmiecie wylądowały w wszystkich dostępnych pojemnikach w domu, bez segregacji…szkoda czasu i paliwa aby tam jeździć. Ciekawe za co płacimy tak wsokie rachunki śmieciowe? Czyżby władze miasta potrzebowały pilnie sfinansować jakieś ,,strefy relaksu,, z starych palet dla środowisk LGTB+QiZ, tudzież inne bzdurne inwestycje, zapominając jednocześnie na co będziemy mogli się natknąć spacerując po okolicznych lasach?

 7. Proponuję stare meble i opony wywozić nie na techniczna do pszok, tylko od razu pod urzęd gminy. Jak im się nabiera to sami szybko zabiorą. A swoją drogą to wiedziałem że prędzej czy później tak to się skończy. Człowiek będzie bulić kasę i jeszcze samemu wywozić posegregowane wcześniej przez siebie śmieci. Tak to tylko w Polsce możliwe. Ja pier…

 8. Ja mam 65 lat mieszkam w Gołkowie i nie posiadam samochodu a to teraz z gminy niech mi ktoś wyjaśni jak mam tam na Techniczną zatargać sprzęt elektryczny czy ceramikę łazienkową bo będę na wiosnę wymieniać co na plecy wezmę i zaniosę za coś chyba płacę to wolałam jak firma czyścioszek była i nie robiła problemu z niczym zabierali wszystko i było tanio ale Gmina ma obowiązek odbioru wszelkich odpadów powstających na terenie nieruchomości czyż nie ja wystawię a jak nie zabiorą to na ulicy będą leżeć i będzie ok

 9. Do Jacq – ferrari całkiem możliwe, że podjedzie po odbiór śmieci. Takie z koniem i woźnicą w kufajce, ale bez bata – ochrona zwierząt. Takie, jak kiedyś śmigały jeszcze na początku lat 90tych. Na tyle tą gminę pewnie stać

 10. Do Marcin O. Bardzo dobry komentarz, czy gminę można zaskarżyć za uchylanie się od realizacji obowiązków, które na niej spoczywają? Jestem ciekawy w jakim odbywa się to trybie. Pozdrawiam !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię