Zmiany wokół dworca PKP

4

PIASECZNO Otoczenie dworca PKP w Piasecznie przechodzi metamorfozę. Zaczęliśmy od uporządkowania parkowania po zachodniej strony torów. Teraz poprawiliśmy organizację ruchu przed budynkiem dworca na ul. Dworcowej.

 

Będzie 450 miejsc parkingowych

Po wydzierżawieniu gruntu od PKP utwardziliśmy teren i wyznaczyliśmy 250 miejsc parkingowych. Pracujemy nad udostępnieniem kolejnych 80 miejsc a po zakończeniu przebudowy ulicy Towarowej przybędzie kolejnych 120 miejsc. Razem będzie ok. 450 miejsc plus wyznaczone miejsca na ulicach. Ponadto od strony ul. Chełmońskiego zamontowanych jest 30 stojaków rowerowych, a teraz dostawianych jest 20 nowych stojaków w okolicy samego budynku dworca.

Nowa organizacja ruchu

Teraz wprowadzamy nową organizację ruchu wokół dworca. Wytyczyliśmy nowe przejście dla pieszych, zainstalowaliśmy dodatkowy peron dla autobusów, wyznaczyliśmy miejsca dla osób niepełnosprawnych i postój TAXI. Wyznaczyliśmy również miejsca dla obsługi paczkomatów. Zmienia się wjazd i wyjazd na ul. Towarową, gdzie wyznaczyliśmy 2 miejsca tzw. Kiss&Ride, czyli na 1-2 minutowy postój.
Teraz poprawiamy organizację parkingu na wprost dworca, gdzie również wyznaczyliśmy miejsca dla niepełnosprawnych i pojawi się kilka miejsc parkingowych dla osób, które przyjeżdżają na dworzec na tzw. chwilę (będzie zakaz postoju powyżej 15 min). Parking ma tylko jeden wjazd i wyjazd na ul. Dworcową.

Przebudowa Towarowej

Uporządkowaliśmy fragment ul. Towarowej, gdzie tworzymy kolejne miejsca parkingowe. To tymczasowe rozwiązanie, bo gmina przystąpiła do przebudowy ulicy Towarowej, gdzie ma powstać ok. 200 miejsc parkingowych. Inwestycja ma zakończyć się połowie przyszłego roku. Finalizujemy dzierżawę kolejnego terenu od PKP (na wysokości ul. Dworcowej 3) i przystąpimy do przygotowania kolejnego parkingu.
Wszystkie parkingi, łącznie z działką na rogu ulicy Dworcowej i Lotników, zostaną lepiej oznakowane. W sumie w okolicy dworca PKP będziemy mieć ok. 330 miejsc parkingowych, a po przebudowie Towarowej przybędzie kolejnych 120 miejsc.

Parkowanie na okolicznych ulicach

Pracujemy jeszcze nad organizacją ruchu, która uporządkuje parkowanie na ulicach Chełmońskiego, Kasprowicza, Reymonta, Baczyńskiego. Wyeliminujemy dzikie parkowanie, które jest udręką dla mieszkańców tych ulic. Te działania w sposób tymczasowy (za wyjątkiem inwestycji na ul. Towarowej) poprawiają bezpieczeństwo wokół dworca a także zwiększają dostępność kolei, jako podstawowego środka transportu publicznego.

Na parking wielopoziomowy jeszcze poczekamy

Budowa parkingu wielopoziomowego w okolicy dworca została odłożona w czasie z kilku powodów. Pierwszy to brak gruntów – nie ma bowiem szansy na przekazanie przez PKP działki, na której planowana była budowa parkingu. Drugi to koszty takiej inwestycji – obecnie zwiększamy liczbę miejsc parkingowych bez takich nakładów finansowych. Trzeci powód, to konieczność opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla większego obszaru wokół torów kolejowych nad czym będziemy pracować w najbliższych miesiącach. Plan zagospodarowania określi kształt układu komunikacyjnego wokół dworca, ul. Dworcowa jest jednym z elementów tego układu.

Studenci inspirują

Wiele ciekawych inspiracji dostarczyli nam studenci wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, którzy w ramach swoich prac magisterskich opracowali kilka koncepcji.  Można obejrzeć je na naszej stronie: Koncepcje studentów

 

Biuro Promocji i Kultury Gminy Piaseczno

4 KOMENTARZE

 1. Widzę że są miejsca dla niepełnosprawnych ale przejścia dla pieszych w tej okolicy nie widać, chyba że coś mi umknęło. A więc żeby dostać się do autobusu lub pociągu trzeba obejść na około. No może to w ramach rehabilitacji.

  • Coś mi się wydaję, że (niestety) niepełnosprawnych to jedynie może przybyć przez takie nieudolne rozwiązania o wypadki wcale nie będzie trudno… Jeszcze nie widziałem nigdzie tak nieudolnie zaplanowanego przejścia dla pieszych…

   Tak i te 450 miejsc parkingowych dla desperatów, którzy zdecydują się na podróż w jednej jednostce starego składu KM 😀 😀 😀 Konkrety, konkrety – może jakaś informacja na temat linii 709…

   Niedość, że nieudolna władza nie potrafi w realny sposób poprawić życia mieszkańców swojej gminy, to jeszcze bezczelnie śmie psuć to co lepiej lub gorzej funkcjonowało!

 2. Niby ładnie, ale … każdy o zdrowych zmysłach wie, że:
  – remont zaczyna się od wymiany nawierzchni ulicy (W-wa pokazała, że taki kawałek można wymienić w kilka godzin),
  – podstawową zasadą jest to, że miejsca dla niepełnosprawnych umieszcza się jak najbliżej budynku,
  – przejścia dla pieszych wyznacza się w miejscach bezpiecznych.
  Każdy to wie, ale nie pół-główki, co rządzą w tym miasteczku.
  W przyszłym roku zrobią tam strefę płatnego parkowania, potem stwierdzą, że miejsca są jeszcze za blisko i przeniosą je pod Biedronkę, a na remontowanym właśnie targowisku pier…lną jeszcze jeden skwerek.
  Ale wy jesteście tacy sami, bo ich ciągle wybieracie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię