Zmieniamy centrum miasta, patrzymy w przyszłość

7

PIASECZNO Na temat zmian planowanych w centrum miasta rozmawiamy z burmistrzem Piaseczna Danielem Putkiewiczem.

Skąd pomysł na przebudowę głównej arterii miasta?

To element szerszego spojrzenia na konieczność zmian w centrum Piaseczna. Mamy dwa główne wyzwania stojące przed ścisłym centrum miasta. Jedno to zmiana ruchu tranzytowego w związku z budową trasy S7, a drugie to nowe centra handlowe, które powstają wokół Piaseczna. Do tego dochodzą uwarunkowania związane z wyższymi oczekiwaniami dotyczącymi zieleni, ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu: pieszych, rowerzystów i kierowców. Zmiany, które chcemy wprowadzać, mają zachęcać mieszkańców do korzystania z centrum miasta, a tym samym wspierać biznesy prowadzone w centrum Piaseczna.

 

Projekt przebudowy ulicy Kościuszki zakładał poszerzenie chodnika i utworzenie pasa zieleni.

Pojawiają się głosy, że działania Gminy przeciwnie, utrudniają prowadzenie biznesu.

Rozumiem obawy przed zmianami, ale wszyscy powinniśmy się do tych wyzwań przygotować. Handlowcy zwracają uwagę na liczbę miejsc parkingowych, ale to rodzi pytanie czy kilka miejsc więcej na ulicy uratuje centrum? Szczególnie, że liczba miejsc jest uzależniona od przepisów i warunków technicznych, które są coraz ostrzejsze.

Projekt przebudowy zakłada poszerzenie chodnika, zmianę jego nawierzchni i utworzenie pasa zieleni.

Dlatego ważna jest dostępność miejsc i stąd trudne decyzje związane z płatnym parkowaniem i poszukiwanie miejsc w sąsiedztwie głównego ciągu ulic. Związana z odpłatnością większa rotacja miejsc postojowych, ułatwia zaparkowanie w centrum, by załatwić sprawy urzędowe, skorzystać z usług lokalnych przedsiębiorców czy zrobić zakupy.

Mieszkańcy narzekają na to, że na głównej ulicy skośne miejsca parkingowe mają zostać zastąpione równoległymi.

Niestety, mamy do dyspozycji tylko określoną szerokość pasa drogowego i wymogi techniczne, które musi spełnić projekt. Mieszkańcy od dawna sygnalizowali, że w mieście potrzeba więcej zieleni, a mniej „betonozy”. Dodatkowo apelowali żeby wreszcie zbudować system dróg rowerowych, który musi być spójny, aby zaczął działać. Jeśli chcemy zmieścić na naszych ulicach infrastrukturę rowerową, estetyczne szerokie chodniki i zieleń, to wymaga szukania kompromisów.

Ulica Puławska dzięki modernizacji zmieniła się w estetyczną przestrzeń służącą pieszym, rowerzystom i kierowcom. Zyskała m.in. pas zieleni z nowymi drzewami, ławeczki czy stojaki na rowery.

Znam obawy, rozmawiam z kupcami i mieszkańcami, ale z drugiej strony pytam o opinie ekspertów. Szukam kompromisowych rozwiązań, ale trudno kompromis wypracować pomiędzy myśleniem „tu i teraz” a przygotowaniem się na wyzwania przyszłości korzystając z ograniczonej przestrzeni ulicy. Wierzę jednak, że to się uda.

Pojawiają się informacje, że projekt nie był konsultowany z przedsiębiorcami i mieszkańcami.

Trzeba pamiętać, że temat centrum miasta interesuje nie tylko tych, którzy tu mieszkają i maja swoje punkty usługowe. Troszczymy się o ich interesy, ale ważne jest zdanie wszystkich, którzy z tej przestrzeni korzystają. Chcemy wiedzieć jak sobie ten salon miasta wyobrażają.

Obecny chodnik na ulicy Kościuszki ze schodkami do sklepów i punktów usługowych utrudnia poruszanie się pieszych.

Oczywiście jestem zwolennikiem konsultacji, ale pandemia nieco ograniczyła nasze możliwości jeśli chodzi o szerokie konsultacje, a nie chcieliśmy odkładać tego projektu na niepewną przyszłość. Jednak informacje o pracach nad projektem pojawiały się na naszej stronie internetowej, kontaktowała się z nami w tej sprawie również część kupców.

Jakie są dalsze plany jeśli chodzi o kontynuację przebudowy ulicy Puławskiej i Kościuszki?

Obecnie próbujemy wypracować dla poszczególnych fragmentów ciągu ulic Puławska/Kościszki kompromisowe rozwiązania. Słuchamy przy tym głosów przedsiębiorców i staramy się brać pod uwagę ich potrzeby, np. związane z dostawami. Te fragmenty, dla których uda się wypracować rozwiązania w ramach uzgodnionej już dokumentacji, można będzie zrealizować wiosną. Zmiana projektu oznacza konieczność ponownego przeprowadzenia procedury uzgodnień i uzyskania zgody na realizację inwestycji, a zatem przesunięcie samej realizacji na lata następne.

Obecny wygląd drogi prowadzącej na Rynek pozostawia sporo do życzenia.

Przyszłość centrum będzie zależała nie tylko od jakości przestrzeni publicznej na ulicach, ale również od nowych rozwiązań, które zostaną zaproponowane w zmianach do planu zagospodarowania przestrzennego oraz sposobu zagospodarowania gminnych działek, o czym będziemy rozmawiali z najbliższych tygodniach.

7 KOMENTARZE

  1. Ale bełkot. Wszystko się sprowadza to tego, że Burmistrz sadzi, ze małpując Trzaskowskiego załapie się na jakąś lepszą posadę. Partia bowiem nie zapomina o swoich wiernych i posłusznych członkach

  2. Dzisiaj rano oglądałem odcinek „Zmienników”. Akurat były sceny nakręcone w Piasecznie sprzed 30 lat co najmniej, jeszcze czołg stał (:

  3. Mam nadzieję, że jak najszybciej Kościuszki będzie wyglądać jak Puławska. Ze ścieżką rowerową i jednym pasem, a nie chaos jak teraz – no to jeden pas, nie to dwa – zmarnowane miejsce i zwiększone ryzyko kolizji.

  4. Proszę przenieść wszystkie urzędy i instytucje poza centrum. Wtedy przestanie mnie to obchodzić- będę centrum tego miasteczka omijał szerokim łukiem.

  5. najpierw wszystko zalali betonem, patrz skwer Kisiela i patelnia z fontannami, a teraz nagle chcą sadzić zieleń. zróbcie drogi alternatywne, obwodnice i dopiero zabierzcie się za centrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię