PIASECZNO/POWIAT W piątek uroczyście oddano rozbudowaną część Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie przy ul. Szpitalnej. Dzięki inwestycji placówka powiększyła się ponad dwukrotnie


Przebudowa i rozbudowa ośrodka trwała od 2015 roku. To wówczas samorząd powiatu zlecił realizację pierwszego etapu prac – remont części dawnego internatu szkoły „na wiadukcie” za 2,5 mln zł. Jak jednak już wówczas tłumaczono w starostwie, była to tylko kropla w morzu potrzeb, ponieważ kolejka dzieci zainteresowanych nauką w SOSW – jest długa. Stąd w sierpniu 2016 roku przystąpiono do kolejnej fazy robót, czyli rozbudowy placówki. Powierzchnia użytkowa ośrodka przed rozpoczęciem prac wynosiła niespełna 1400 m kw., po ich zakończeniu wzrosła do przeszło 3000 m kw. I to jeszcze nie wszystko, ponieważ do placówki zostanie jeszcze dołączona sala gimnastyczna, która na razie jest częścią sąsiedniego Zespołu Szkół nr 1. Sala jest już połączona korytarzem z SOSW, ale do czasu powstania przy „Jedynce” nowej hali sportowej, jest ona używana przez jej uczniów.

Niech usłyszy o nas świat

W piątek na kilka godzin społeczność ośrodka „pożyczyła” salę, aby zorganizować w niej uroczyste otwarcie rozbudowanej części placówki. Goście najpierw zgromadzili się przed nowo powstałym wejściem do obiektu, aby w kilkanaście osób przeciąć wstęgę. Stało się to udziałem zarówno władz powiatu, jak i nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Po tym symbolicznym wydarzeniu, ks. prałat Zbigniew Pruchnicki poświęcił obiekt.

W trakcie wydarzenia kilkukrotnie wspominano o tym, że jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu powiatu planowano przeniesienie ośrodka ze Szpitalnej 12 na ul. Mirkowską w Konstancinie-Jeziornie.

– Była to dla nas dramatyczna wiadomość – nie kryła Renata Walewska-Sajdak, dyrektor SOSW. Jednak opór społeczności szkolnej i zmiany we władzach powiatu sprawiły, że placówka pozostała na miejscu i zaplanowano jej rozwój. – Dzięki mądrej i odważnej decyzji zarządu powiatu ten ośrodek został uratowany i rozbudowany – winszowała pani dyrektor.

Za taki obrót sprawy włodarzom kłaniał się także Jarosław Niczyporuk, przewodniczący rady rodziców w SOSW: – Dziś, po latach przeprowadzek do nieprzystosowanych do tego budynków, ośrodek znalazł swoje miejsce na ziemi, godne i nowoczesne – oznajmił.

Starosta Wojciech Ołdakowski nie pozostawał dłużny: – Pozostawienie tej szkoły przy Szpitalnej było jedną z pierwszych decyzji zarządu powiatu w 2014 roku. To wy nas do niej zmobilizowaliście – mówił do zgromadzonych. Jego zastępca Arkadiusz Strzyżewski przypomniał, że „budynek przy Szpitalnej 12 miał być rzekomo nie do modernizacji”. Z kolei Ksawery Gut z zarządu powiatu mówił, że „nie była to łatwa inwestycja”.

W czasie uroczystości wspominano i uczczono minutą ciszy Marię Zakościelną, długoletnią dyrektor placówki i wielką orędowniczkę jej rozbudowy.

Młodzież dziękowała jak umiała: śpiewając, tańcząc i grając na instrumentach. W czasie jubileuszu premierę miał hymn placówki skomponowany przez Kamila Sołonowicza, nauczyciela SOSW. „Zaśpiewajcie z nami głośno/ Niech usłyszy o nas świat./ Pokonamy wszelkie trudy,/ Bądźcie z nami za pan brat” – brzmi refren piosenki.

– Jesteście dla nas wielką inspiracją i wyzwaniem. Dzięki wam rozwijamy się i uczymy jako dorośli – mówiła do uczniów Renata Walewska-Sajdak.

19 nowych klas, większa oferta

W sumie rozbudowa pochłonęła 11,6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł pokrył Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W starej części budynku kompleksowo odnowiono całe drugie piętro dostosowując je do potrzeb uczniów z autyzmem, na trzecim piętrze powstało zaplecze przeznaczone do kształcenia uczniów szkoły zawodowej na kierunkach kucharz i hotelarz, a na parterze wyremontowano kuchnię i stołówkę. Nowa część kompleksu to 19 sal lekcyjnych, trzy przestronne świetlice oraz dodatkowe kolorowe kąciki relaksu, nowa szatnia i przestronny hol. Klasy są nieduże, ponieważ uczy się w nich po 3-4 uczniów z zaburzeniami rozwoju. W sumie SOSW to 77 nauczycieli i 186 uczniów w wieku 7-24 lata, których skierowano na kształcenie specjalne.

Dzięki rozbudowie, jedna z dwóch szkół o takim charakterze w powiecie, może rozwijać ofertę. Od września ruszy tu nauka cukierników i asystentów fryzjera. Uczniowie będą mogli również korzystać z większej gamy zajęć dodatkowych i terapeutycznych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię