Znamy przyczyny tak dużego wzrostu cen ciepła

5

PIASECZNO Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe udostępniło dane, z których wynika, że 85 proc. ceny nowej taryfy stanowi koszt zakupu gazu. W ubiegłym roku koszt zakupu gazu stanowił niecałe 45 proc. obowiązującej stawki


Niedawno pisaliśmy o protestach mieszkańców bloków, zaopatrywanych w ciepło przez PCU, którym od stycznie przynajmniej 3-krotnie wzrosną koszty ogrzewania. W związku z tym PCU przedstawiło dane, które mają tłumaczyć tak duże podwyżki. Na kalkulację nowej taryfy za ciepło wpływają przede wszystkim: cena gazu, cena prądu oraz opłaty za emisję dwutlenku węgla. W pierwszym kwartale tego roku gaz kosztuje PCU 720 zł/MWh. W 2022 roku było to zaledwie 93 zł/MWh. O 100 proc. wzrosły też koszty prądu niezbędnego do funkcjonowania ciepłowni, choć te stanowią zaledwie 1 proc. nowej taryfy. Burmistrz Daniel Putkiewicz podkreśla, że rządowym przeoczeniem jest brak dodatku dla gospodarstw domowych korzystających z miejskiego ciepła (dodatki takie zostały przyznane odbiorcom indywidualnym ogrzewającym domy węglem i gazem). Wydaje się, że rząd zapomniał też o miejskich ciepłowniach, ustalając im stawkę na poziomie 720 zł/MWh (ceny gazu dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni rząd zamroził na poziomie 200 zł/MWh). Wracając jednak do nowej taryfy PCU. 85% stanowi w niej koszt paliwa gazowego, 1 proc. koszt zakupu energii elektrycznej, 5,2 proc. koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, a 8,8 proc. pozostałe koszty, jak pensje pracowników ciepłowni czy serwis urządzeń.

TW

5 KOMENTARZE

  1. W niektórych wspólnotach, które same kupują i gospodarują cena wynosi ok 95 zł. Skąd takie ceny w pcu? Gaz z giełdy? Swoją drogą na kilku pracowników pobory 8,8% całkiem duuuuużo

    • O ile mi wiadomo od znajomych, to 8,8% zawiera wszystkie pozostałe koszty utrzymania spółki, takie jak remonty, naprawy, przeglądy, konserwacje, spłaty kredytów inwestycyjnych itp., a nie tylko koszty pensji pracowników.

  2. …”85 proc. ceny nowej taryfy stanowi koszt zakupu gazu. W ubiegłym roku koszt zakupu gazu stanowił niecałe 45 proc.”…
    Konkrety! plus cena i ilość na przestrzeni 20 lat

  3. Coś mie tu nie pasuje. Cytuję z artykułu:
    „…Wydaje się, że rząd zapomniał też o miejskich ciepłowniach, ustalając im stawkę na poziomie 720 zł/MWh (ceny gazu dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni rząd zamroził na poziomie 200 zł/MWh)…”
    Z tego, co wiem protestowali mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Jedność. A w artykule napisane, że m. in. dla spółdzielni ceny zamrożone na poziomie 200 zł/MWh. To w końcu o co kaman? To członkowie tej spółdzielni zostali pominięci w tym zamrożeniu cen czy co?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię