Znów drożeją śmieci! Ale mieszkańcy będą też mogli liczyć na ulgi

4

KONSTANCIN-JEZIORNA Podczas ostatniej sesji radni przyjęli nowe stawki za odbiór śmieci. Za odpady segregowane od 1 czerwca mieszkańcy zapłacą 36 zł od osoby. Zniżki będą przysługiwały rodzinom wielodzietnym oraz wszystkim, którzy zdecydują się na kompostowanie bioodpadów


Śmieci w gminie Konstancin-Jeziorna odbiera firma Lekaro. Umowa obowiązuje do końca tego roku. W styczniu do urzędu trafiło pismo, w którym Lekaro zażyczyło sobie podwyżki. Firma chciała otrzymać o ponad 3 mln zł więcej w skali roku.
– Lekaro argumentowało to tym, że wzrosła opłata marszałkowska oraz wynagrodzenia pracowników – wyjaśnia burmistrz Kazimierz Jańczuk. – W trakcie negocjacji udało nam się obniżyć tę kwotę do 2 mln zł.
Do tej pory za śmieci segregowane mieszkańcy płacili 31 zł od osoby, a za zmieszane – 47 zł od osoby. Od 1 czerwca nie będzie już możliwości niesegregowania odpadów. Kto nie będzie się stosował do zaleceń – zapłaci 72 zł miesięcznie.
– Będziemy to egzekwować i sprawdzać, czy mieszkańcy sortują odpady – zapowiada burmistrz Jańczuk.
Jednocześnie, przyjmując nowe stawki, radni uchwalili też możliwe ulgi. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli kompostować bioodpady. Wówczas zapłacą 3 zł mniej od osoby. 10-procentowa zniżka (3,6 zł od osoby) będzie przysługiwała również rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, które mają Kartę Dużej Rodziny. Aby załapać się na te bonusy, należy zmienić złożone wcześniej deklaracje.
A już w czerwcu gmina planuje ogłosić przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów od 1 stycznie 2021 roku.
– Chcemy, aby nowa umowa obowiązywała przez dwa lata – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk.

CZYTAJ TAKŻE:  Wyrwa w chodniku straszy przy wejściu do parku

TW

4 KOMENTARZE

  1. Chyba cenowy lider w powiecie : –KONSTANCIN-JEZIORNA Podczas ostatniej sesji radni przyjęli nowe stawki za odbiór śmieci. Za odpady segregowane od 1 czerwca mieszkańcy zapłacą 36 zł od osoby. Czy ktoś ich pokona?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię