Zwróć drzewko naturze

0

POWIAT Co roku, w ramach bożonarodzeniowej tradycji, wycina się w Polsce sześć milionów drzew, a każda wycięta choinka po świętach staje się… zielonym odpadem. W efekcie w okolicach 6 stycznia śmietniki w całym kraju wypełnione są po brzegi tysiącami ton choinek, czasami jeszcze zielonych i żywych. Inicjatywa Alarm dla Klimatu Piaseczno organizuje akcję, która ma temu przeciwdziałać

Problem marnotrawienia zasobów urasta do niebywałych rozmiarów zwłaszcza w okresie około świątecznym. To właśnie wówczas najwięcej kupujemy i najwięcej też wyrzucamy, a jednym z takich odpadów poświątecznych są choinki.

Okoliczne punkty odbioru zielonych odpadów pękają w szwach – mówi Anna Kolińska z Alarmu dla Klimatu Piaseczno. – Dlatego właśnie nasza inicjatywa już drugi rok z rzędu prowadzi akcję „Adoptujemy świąteczne drzewka i zwracamy je naturze”.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na narastający problem.

– Jeśli już decydujemy się na drzewko, to weźmy żywe (w doniczce), by po świętach można je było zasadzić u siebie na działce, u sąsiada czy też w ramach naszej akcji, np. na terenie placówki Domy Dziecka w Pęcherach, dając dzieciom prezent na lata – radzi Anna Kolińska. – Lepiej wspólnie zasadzić poświąteczny las choinek by służyły następnym pokoleniom, dawały tlen, cień, schronienie dla zwierząt, oczyszczały powietrze niż kupować ścięta drzewka by zaraz po świętach lądowały na śmietniku i tworzyły smutny poświąteczny krajobraz. Chcemy tradycji przyjaznej środowisku, w którym żyjemy!

Członkowie Alarmu dla Klimatu adoptują drzewko – jeśli tylko będzie żywe i w dobrej kondycji. W tym celu należy je trzymać w domu krótko (maksymalnie dwa tygodnie), z dala od źródeł ciepła, nie przycinać i regularnie podlewać. Drzewko można przekazać kontaktując się z Alarmem dla Klimatu przez stronę na Facebooku bądź pisząc maila na adres [email protected].

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię