Zwróć naturze świąteczne drzewko!

0

POWIAT Do 15 stycznia potrwa trzecia edycja akcji organizowanej przez Alarm dla Klimatu Piaseczno, w ramach której będzie można dać drugie życie kupionym na święta choinkom w doniczkach. Zasięg inicjatywy obejmuje zarówno Piaseczno, jak i sąsiednie gminy

Jakie warunki trzeba spełnić by móc wziąć udział w akcji? Przede wszystkim należy zacząć od zakupu właściwej choinki. Powinna być ona dobrze ukorzeniona w doniczce, co nie niestety nie zawsze jest regułą. A jak rozpoznać drzewko w dobrym stanie?

W donicy powinniście widzieć solidnie ubitą czarną ziemię, a nie piach czy niedbale wrzuconą ziemię, a po drugie – korzenie muszą się gdzieś zmieścić, więc wielkość doniczki nie powinna być mniejsza niż połowa średnicy korony drzewka w jego najszerszym punkcie – wyjaśnia Anna Kolińska z Alarmu dla Klimatu Piaseczno.

Po zakupie trzeba też zadbać o właściwą pielęgnację – nie można dopuścić do przesuszenia choinki, a drzewko należy trzymać w domu krótko, maksimum dwa tygodnie, z dala od wszelkich źródeł ciepła i regularnie podlewać – tak by ziemia była wilgotna. Nie należy przy tym obcinać czubka, a po upływie dwóch tygodni zasadzić je najszybciej się da (gdy tylko ziemia nie jest zmrożona) i od czasu do czasu podlewać, aż do wiosny – oczywiście wtedy gdy nie ma mrozów.

– Jeśli po upływie dwóch tygodni nie zdołamy jej od razu zasadzić, należy wystawić choinkę na dwór i podlewać z umiarem w przypadku temperatury powyżej zera – radzi Anna Kolińska.

Większe mrozy zwiększają ryzyko, że korzenie przemarzną, ale i na to są sposoby. Należy wówczas wykopać dołek w ziemi, wstawić tam choinkę w doniczce, a dół zasypać piaskiem. Można też zabrać choinkę do nieogrzewanego pomieszczenia typu piwnica, garaż (pamiętając jednak o oświetleniu i podlewaniu).
Najgorszy jest wiatr, więc jeśli nie mamy piwnicy, to chowamy ją w zaciszne miejsce i przy mrozach nie podlewamy – dodaje Anna Kolińska. – Możemy za to otoczyć donicę kocem czy styropianem i oddzielić do gruntu (np. postawić na styropianie bądź palecie).

Tak pielęgnowane drzewko należy następnie dostarczyć do punktów odbioru choinek, których lokalizacje (punkty położone najbliżej) będą podawane indywidualnie po zgłoszeniu. Choinki staną, między innymi, przy Domach Dzieci w Pęcherach. Każdy ofiarodawca drzewka proszony jest również o przypięcie do niego plakietki z imieniem, co znacząco ułatwi monitorowanie jego dalszego losu. Chęć udziału w akcji należy zgłosić na priv strony Alarm-dla-Klimatu Piaseczno na Facebooku lub na mail [email protected] (dostawy drzewek po świętach umawiane są indywidualnie).

W dwóch poprzednich edycjach akcji przekazano w sumie 366 drzewek, z których część rośnie do dziś. Alarm dla Klimatu Piaseczno apeluje przy tym by nie kupować ściętych choinek, które po świętach stają się, problematycznym dla każdej gminy, Zielonym Odpadem.

Nie generujmy niepotrzebnych śmieci, przecież czasami zamiast kupować drzewko możemy ubrać choinkę rosnącą od lat w naszym ogrodzie – podsumowuje Anna Kolińska. – Czas na zmianę naszych nawyków!

Tyl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię