PIASECZNO Już dziś (19 października) o godzinie 16 odbędzie się niezwykłe wydarzenie – odsłonięcie rzeźby „Spotkanie”, które zainauguruje cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Żydowska Pamięć Piaseczna”.
Wydarzenie będzie miało miejsce przy ul. Jerozolimskiej, u zbiegu alei Kalin (dawny adres Jerozolimska 17). Całość potrwa około dwóch godzin, a wstęp jest wolny.
Pamięć Piaseczna – historia i symbolika
Rzeźba „Spotkanie”, autorstwa Norberta Delmana, powstała na zamówienie Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Została ona zaprezentowana po raz pierwszy w Warszawie, w lipcu 2024 roku, jako część obchodów upamiętniających 82. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny Marsz Pamięci, któremu rzeźba towarzyszyła, był poświęcony rabinom warszawskiego getta oraz życiu religijnemu w tej zamkniętej dzielnicy. Sama rzeźba, inspirowana gruzami Muranowa, nawiązuje do losów żydowskiej społeczności w czasie Zagłady.
Teraz, po zakończeniu warszawskich obchodów, fragmenty tej symbolicznej rzeźby trafiają do Piaseczna – miejsca, które nieodłącznie kojarzy się z jednym z najważniejszych rabinów tamtych czasów, Kalonimusem Kalmanem Szapiro. Rzeźba stanie w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się synagoga, a nieopodal mykwa – żydowska łaźnia rytualna.
Rabin Piaseczna – Kalonimus Kalman Szapiro
Kalonimus Kalman Szapiro, znany na całym świecie jako rabin Piaseczna, pełnił swoją funkcję od 1913 roku aż do tragicznego kresu piaseczyńskiej gminy żydowskiej w wyniku Zagłady. Był nie tylko duchowym przewodnikiem, ale także nauczycielem i myślicielem. Jego pisma, w tym szczególnie teologiczne rozważania zawarte w „Nakazie i ochotnym spełnieniu”, stanowiły inspirację dla Norberta Delmana przy tworzeniu rzeźby „Spotkanie”. Podczas wydarzenia o związkach rabina z Piasecznem opowie Marta Dudzik-Rudkowska, hebraistka z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczka jego pism pedagogicznych.
Spacer i opowieści o żydowskim dziedzictwie Piaseczna
Odsłonięcie rzeźby będzie poprzedzone symboliczną wędrówką po Piasecznie, której trasa rozpocznie się przy ul. Jerozolimskiej, w okolicy dawnego getta. Spacer ten, prowadzony przez Beatę Frankowską – opowiadaczkę historii i edukatorkę kulturową, oraz Piotra Prawuckiego – historyka-regionalistę, będzie okazją do przybliżenia lokalnej społeczności żydowskiej i jej historii, a także do refleksji nad żydowskim świętem Sukot, które przypada właśnie w tym czasie.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Mykwa oraz Centrum Kultury w Piasecznie. Fundacja Mykwa, powołana w 2024 roku przez Beatę Frankowską i Piotra Prawuckiego, ma na celu upamiętnienie żydowskiej społeczności Piaseczna oraz dialog z jej potomkami. W ten sposób organizatorzy chcą zainicjować cykl spotkań, które otworzą społeczną dyskusję na temat obecności żydowskiej pamięci w przestrzeni publicznej.
Zapraszamy serdecznie na to wyjątkowe wydarzenie, które stanie się nie tylko okazją do upamiętnienia przeszłości, ale także krokiem ku budowaniu wspólnoty wokół dziedzictwa żydowskiego w Piasecznie.
Więcej informacji: www.facebook.com/events/1054529326113526