Żywa pamięć o pomordowanych

0

LESZNOWOLA Tydzień temu w Magdalence odbyły się obchody 80. rocznicy rozstrzelania więźniów Pawiaka. 28 maja 1942 roku w Lesie Sękocińskim zginęło 223 polskich patriotów


Po mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Marii Magdaleny nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów na Miejscu Straceń przy ulicy Jarzębinowej. W uroczystościach, które poprowadziła Joanna Dzieniszewska, nie zabrakło ani rodzin ofiar, ani przedstawicieli lokalnych władz. Wójt gminy Lesznowola Maria Jolanta Batycka-Wąsik podkreśliła w swoim wystąpieniu, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze.
Historia naszego narodu jest dramatyczna i pełna męczeństwa, ale też pełna ideałów, godności i heroizmu – mówiła Maria Jolanta Batycka-Wąsik. – Dzisiejsze spotkanie dowodzi, że te wartości są wciąż żywe, tak jak żywa jest nasza pamięć o poległych.
Po apelu poległych i salwach honorowych na cześć pomordowanych odbył się jeszcze spektakl „Żelaznymi łzami” w wykonaniu teatru Scena Przyfabryczna. Następnie – mimo padającego deszczu – wszyscy uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na poczęstunek polowy na Górkach Piaskowych.

Tyl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię