Mały wielki teatr

0

PIASECZNO EFFKA, czyli coroczny Festiwal Małych Form Teatralnych jest imprezą, która już od 19 lat jest stałym punktem programu Centrum Kultury w Piasecznie. Jego niezmiennym celem jest konfrontacja dorobku zespołów teatralnych z województwa mazowieckiego oraz inspirowanie młodych ludzi do pracy nad małą formą sceniczną

W ciągu trzech dni imprezy zaprezentowały się, w trzech kategoriach wiekowych (przedszkolaki, dzieci i młodzież), aż 32 zespoły – z czego każdy liczył średnio po 15 osób. W tym roku można śmiało napisać, że EFFKA miała charakter ogólnopolski, bo pojawiły się na niej teatry z Piotrkowa Trybunalskiego i Sokołowa Podlaskiego.
– Ogarnąć organizacyjnie taką „zgraję” to niezłe wyzwanie – mówi Ewa Kłujszo, inicjatorka festiwalu. – Na szczęście, oprócz pracowników Centrum Kultury, mogłam również liczyć na nieocenioną pomoc 30 młodych wolontariuszy.
W kategorii dziecięcej jury w składzie: Sławomir Holland, Marcin Masztalerz i Krzysztof Plewako-Szczerbiński przyznało pierwsze miejsce Studiu Teatralnemu Julii Kotarskiej-Rekosz za spektakl „Kluseczka czyli niech mnie ktoś pokocha”, drugie miejsce – Teatrowi Bzik za spektakl „Brzydkie Kaczątko”, a trzecie – Teatrowi Kacperek za spektakl „Pokolenia” i Teatrowi Horrorek za spektakl „Dyrektor Krupp na tropie”. W kategorii młodzieżowej po raz drugi zwyciężyło studio Julii Kotarskiej-Rekosz za monodram „Jaskółka”. Drugie miejsce przypadło w udziale Młodzieżowemu Teatrowi Profilaktyki „Farsa”, a trzecie – Teatrowi „Expoart”. Oprócz nagród głównych jury przyznało również cały szereg wyróżnień indywidualnych, a uczestnicy mogli wziąć również udział w – cieszących się dużym powodzeniem – warsztatach teatralnych prowadzonych przez Ziemowita Kłujszo i Marcina Masztalerza.
– Największe wrażenie wywarły na jury monodramy w wykonaniu, bądź co bądź, dzieci – zaznacza Ewa Kłujszo. – To bardzo trudna forma, nawet dla dojrzałych aktorów, a obie dziewczynki stanęły na wysokości zadania, skupiając uwagę widza – młodsza przez 30, a druga przez 45 minut!
Jak można się było dowiedzieć na miejscu, EFFKA stanowi ważny moment dla wielu grup teatralnych. Część z nich wręcz nie wyobraża sobie roku bez przyjazdu do Piaseczna i już we wrześniu zaczyna przygotowywać spektakle specjalnie na tę imprezę.
– Niektóre z historii uczestników i ich opiekunów są naprawdę poruszające – podkreśla Ewa Kłujszo. – Wiem, że dla takich osób warto dalej robić EFFKę. A już za rok stuknie nam dwudziestka i mam nadzieję, że z tej okazji uda się nam przygotowywać coś naprawdę specjalnego.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, którzy obdarowali festiwal. Warto podkreślić, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Piasecznie (filia w Józefosławiu) przekazała dwa wielkie pudła wartościowych, interesujących książek, które posłużyły jako nagrody indywidualne, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łazy II i okolic „O kurcze!” sprezentowało kilkadziesiąt nagród w postaci ręcznie wykonanej ceramiki, a Teatr Po 20tej ufundował trzy nagrody specjalne „Kwiat Teatru” wykonane przez Joannę Jagodzińską.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię