PIASECZNO W Zespole Szkół nr 2 odbyła się debata z udziałem uczniów czterech piaseczyńskich szkół. Dyskusja dotyczyła problemów związanych z zanieczyszczeniem wody. Młodzież zastanawiała się nie tylko nad tym, kto jest głównym sprawcą tych zanieczyszczeń, ale także jak je minimalizować
W ubiegłym roku powiatowy projekt „Moja TUrkusowa PLANETA” zdobył pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W ramach dofinansowania wynoszącego blisko 2 mln złotych, projekt zakłada realizację zadań w zakresie infrastruktury zielonej oraz działania edukacyjne wśród młodzieży. Będą one prowadzone przez dwa lata w czterech szkołach: w Zespole Szkół nr 1, Zespole Szkół nr 2, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w Zespole Szkół nr 3.
– Dzięki projektowi na terenie naszych czterech szkół powstanie błękitno-zielona infrastruktura umożliwiająca zagospodarowanie całości wód opadowych poprzez rozwiązania z zakresu miejscowej retencji i infiltracji oraz zwiększenie różnorodności biologicznej zieleni otaczającej szkoły – informuje Ewa Lubieniec, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego. – Otoczenie naszych szkół zmieni się na bardziej zielone i ekologiczne, gdyż projekt przewiduje retencję wód opadowych na własnym terenie. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie łagodzenia zmian klimatu, pogłębienie wiedzy uczniów oraz lokalnej społeczności.
W szkolnej debacie uczestniczyła mi.n. dr hab. Iwona Wagner z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Młodzież została podzielona na trzy grupy, które zastanawiały się nad tym, kto odgrywa największą rolę w podnoszeniu świadomości ekologicznej i wdrażaniu rozwiązań zapobiegającym degradacji środowiska: my ludzie, biznes i firmy, czy państwa i instytucje. Uczniowie imponowali nie tylko wysokim poziomem merytorycznym dyskusji, ale także starannym i rzeczowym dobieraniem argumentów, wyrażanych w logiczny, zwięzły i przekonujący sposób. Naszej młodzieży należą się wielkie brawa, bo poziom tej debaty mógłby zawstydzić niejedną dyskusję odbywającą się na forum samorządów.
Ewa Lubieniec w podsumowaniu podkreśliła wielką rolę kampanii społecznych, które mają duży wpływ nie tylko na świadomość ekologiczną, ale także realne działania. Zachęcała także młodzież do tworzenia stowarzyszeń ekologicznych i pozyskiwania dotacji na realizowanie projektów.
Adam Braciszewski