KONSTANCIN-JEZIORNA W listopadzie 2015 roku po raz ostatni można było wejść do pałacu w Oborach, ponieważ wracał on do spadkobierców dawnych właścicieli. Teraz budynek został kupiony przez fundację, która po remoncie chce przekazać go na cele publiczne
Jeszcze kilka lat temu w pałacu mieścił się Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa, który jednak pięć lat temu został zlikwidowany. Powód? 1 grudnia 2015 roku XVII-wieczną magnacką rezydencję przejęła, po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, spadkobierczyni dawnych właścicieli – Teresa Potulicka-Łatyńska. Po zorganizowaniu pożegnalnego pikniku obiekt otoczony 9-hektarowym parkiem został zamknięty. Wiele osób nie mogło tego odżałować, bo przez kilka dziesięcioleci było to miejsce twórczej pracy, do którego chętnie zaglądali m.in. pisarze oraz ludzie kultury, w tym Władysław Broniewski, Antoni Słonimski, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert czy Julia Hartwig. Powstało tu wiele utworów literackich, jak choćby słynna „Miazga“ Jerzego Andrzejewskiego.
Kilka tygodni temu pałac w Oborach zmienił właściciela. Kupiła go fundacja zajmująca się promowaniem polskiej kultury i sztuki. Z naszych informacji wynika, że teraz założenie parkowo-pałacowe ma przejść kompleksowy remont, po którym zostanie udostępnione na cele publiczne.
TW
Nareszcie
Super
Sprawa przekazania w ręce spadkobierców była bardzo niejasna. Artyści pomimo deklarowanej pomocy prawnej ze strony starostwa nie byli zainteresowani utrzymaniem pałacu, robili wszystko by się go pozbyć.
Jak brzmi nazwafundacji, obecnego właściciela?
Najpierw dowiadujemy sie, ze dwor wrocil do rodziny Potulickich. Nareszcie. Ale potem jest mowa o fundacji. Czy wlascicielka, Pani Ladynska-Potulicka, jest zalozycielka tej fundacji, o ktorej mowa, czy tez wlascicielka sprzedala dwor nowej fundacji? O ile pamietam Potuliccy mieli takze dwor w Pruszkowie, a w miejscowym kosciele jest wzmianka o tym rodzie.