PIASECZNO Nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla największej poza Piasecznem miejscowości w gminie przyjęty został po drugim wyłożeniu na sesji Rady Miejskiej 17 stycznia 2018 r. Zawarte w nim zapisy zachowują i wzmacniają idee z pierwszego wyłożenia.
Nowy plan przede wszystkim:
- usprawnia układ komunikacyjny miejscowości przy wzmocnieniu przyjaznych dróg ruchu uspokojonego
- zmniejsza intensywność zabudowy
- wzmacnia ogólnodostępną zieleń publiczną
- wskazuje lokalizacje przestrzeni publicznych oraz usług
Warto się zapoznać klikając w poniższe linki:
Zapis wideo z posiedzenia Rady Miejskiej oraz dyskusji nad uchwałą
Prezentacja dotycząca nowego planu przygotowana przez Wydział Urbanistyki i Architektury
Projekty uchwał ws. mpzp Józefosław I i Józefosław III
Broszura informacyjna “Plan dla Józefosławia”
Strona internetowa, która towarzyszyła procesowi zmiany miejscowego planu dla Józefosławia
Koncepcja Traktu nad Perełką – opracowanie firmy RDH na zlecenie urzędu miasta
Prace nad zmianą miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Józefosławia odbywały się przy pełnej otwartości samorządu i dużym zaangażowaniu mieszkańców.
– Wyszliśmy poza ramy narzucone przez ustawę i przygotowaliśmy szereg dodatkowych spotkań i warsztatów uzupełniających podstawową procedurę planistyczną – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.
Uruchomione zostały dodatkowe kanały informacyjne, jak strona internetowa, profil na facebooku czy artykuły w prasie lokalnej. Cały proces konsultacji prowadzony był przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, a w trakcie drugiego wyłożenia projektów planu do publicznego wglądu rozdystrybuowana została w miejscowości, w nakładzie 1000 sztuk broszura informacyjna opisująca historię powstawania planów w Józefosławiu, diagnozę stanu obecnego, proponowane kierunki zmian i planowane inwestycje drogowe a także procedurę uchwalania nowego planu dla Józefosławia.
W trakcie procedury do gminy wpłynęły tysiące uwag, które rozpatrywane były przez Burmistrza. Głos mieszkańców miał wielki wpływ na ostateczny kształt przyjętej uchwały, mimo że nie wszystkie rozstrzygnięcia uwag były zgodne z wolą poszczególnych osób. Jest to jednak nieuniknione jeśli niektóre uwagi wykluczały się nawzajem. Jednak wybrane rozwiązania wydają się logiczne i służyć mają całej miejscowości.
– Naszym celem było ograniczenie intensywnej urbanizacji mając na uwadze możliwości budżetowe gminy – podkreśla wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Szukaliśmy kompromisu aby z jednej strony poprawić komfort życia mieszkańców, tak żeby otaczająca ich przestrzeń była bardziej przyjazna, ale nie narażać się na ogromne koszty związane z odszkodowaniami za wykupy gruntów, gdyż potrzebujemy środków finansowych na realizację skrzyżowań, parków, skwerów oraz budynków użyteczności publicznej.
źródło:
Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno