Powstała strategia rozwoju powiatu piaseczyńskiego

2

POWIAT Nasz powiat dynamicznie się rozwija, przybywa w nim nowych mieszkańców, ale to wymusza pewne zmiany. Cały czas kuleje infrastruktura drogowa, martwi też jakość powietrza. Dlatego powstała strategia rozwoju powiatu piaseczyńskiego na lata 2024-2034. Do końca lipca można składać do niej swoje uwagi


Mamy dodatni przyrost naturalny i cały czas przybywa nam mieszkańców – to wnioski płynące z analizy demograficznej powiatu w latach 2018-2022. W tym czasie liczba mieszkańców zwiększyła się o prawie 15 proc. Jednocześnie coraz więcej osób wkracza w wiek poprodukcyjny (18,3 proc.), ale jest to tak naprawdę tendencja ogólnokrajowa. Z przeprowadzonych analiz wynika, że najczęstszymi przyczynami trudnej sytuacji życiowej w naszym powiecie są ubóstwo i niepełnosprawność. Nasze szkoły mają wysoki poziom nauczania, co potwierdzają dobre wyniki egzaminów ósmoklasisty. Mimo dużego ruchu pojazdów zwiększa się też bezpieczeństwo na drogach – w ostatnich latach liczba wypadków śmiertelnych zmniejszyła się ponad dwukrotnie. Na terenie powiatu piaseczyńskiego dominują mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób (jest to prawie 98 proc. firm). Mamy też szczątkowe bezrobocie. Co ciekawe, powiat piaseczyński stanowi atrakcyjny kierunek dla turystów. Wśród jego największych atrakcji można wymienić: spływy kajakowe Jeziorką, wycieczki kolejką wąskotorową, przeprawy promem przez Wisłę, turystykę rowerową, cykliczne wydarzenia odbywające się na zamku w Czersku czy w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie. Cały czas rozbudowywana jest infrastruktura drogowa i wodno-kanalizacyjna. Choć warto zauważyć, że oczekiwania mieszkańców są w tym zakresie znacznie większe. Pewnymi problemami wynikającymi z dużego zurbanizowania terenów wokół Warszawy jest zła jakość powietrza, ale też zły stan wód powierzchniowych i zmniejszający się udział powierzchni leśnych na intensywnie zabudowywanych terenach.

Strategia rozwoju powiatu powstała w związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ma służyć przede wszystkim poprawie jakości oraz poziomu życia mieszkańców. Aby to było możliwe trzeba zadbać o środowisko naturalne, rozwój sieci drogowej oraz poprawę komunikacji publicznej, zarówno między poszczególnymi gminami, jak i miejscowościami powiatu piaseczyńskiego, a Warszawą. Spowoduje to także przypływ nowych turystów. Ważna jest też niskoemisyjność i rozwój odnawialnych źródeł energii. Powiat piaseczyński w zamyśle ma być konkurencyjny w skali regionu, przyciągać nowych mieszkańców i kolejne firmy, oferując im odpowiednie warunki do życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z wniosków jest też to, że należy rozwijać ofertę spędzania wolnego czasu, dostępność kultury i zwiększać liczbę miejsc służących rekreacji. Ma to pozwolić mieszkańcom rozwijać ich zainteresowania i poprawić warunki życia. Cały raport dostępny jest na stronie internetowej starostwa powiatowego. Do końca lipca można składać do niego swoje uwagi.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Proponuję zagospodarować glinianki w Gołkowie (teren dawnej cegielni).
    Można byłoby tam stworzyć piękny kompleks wypoczynkowy.
    Tory kolejki wąskotorowej wykorzystać do kursowania szynobusów.
    Zmniejszyłoby to ruch samochodów i ułatwiło dzieciakom okolicznych miejscowości na dojazd do szkół w Piasecznie.
    Jakość powietrza ??? Dlaczego Gmina Piaseczno nie inwestuje w geotermię, tak jak okoliczne Gminy Lesznowola i Otwock ? Mieliśmy już nawet jakiś odwiert przy Dworskiej.
    Zamiast tego inwestujemy w ciepłownię gazową, która przy obecnych cenach gazu dobije kosztowo mieszkańców. Można byłoby też wybudować ciepłownię wykorzystującą do spalania odpady, wtedy paliwa by nam nie zabrakło, a rozwiązane byłyby dwa problemy, tj. wysokich cen ciepła oraz odbioru odpadów. Pomysłów jest wiele, tylko potrzebna jest dobra wola władz, aby to wdrożyć.

  2. „Nasz powiat dynamicznie się rozwija (…) powstała strategia rozwoju powiatu piaseczyńskiego na lata 2024-2034”
    ======================================
    Mieliśmy już w niedawnej historii „dekadę dynamicznego rozwoju”.

    Jakby kto nie kojarzył, to przypadała ona na okres, gdy przy władzy był tow. Edward Gierek, I Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

    Komitet Powiatowy PZPR w Piasecznie mieścił się przy ul. Chyliczkowskiej 14, gdzie obecnie siedzibę ma starostwo powiatowe.

    Ustroje i nomenklatury się zmieniają, a genius loci pozostaje i najwyraźniej jest wielce przywiązany do idei dekad dynamicznego rozwoju.

    P.S. Pozwolę sobie przypomnieć władzom starostwa, że poprzednia dekada dynamicznego rozwoju skończyła się kartkami na cukier.
    Właściwie możnaby do tego powrócić, bo podobno cukier jest niezdrowy.
    Zacznijcie więc czym prędzej wdrażać w życie tę „strategię (dynamicznego) rozwoju powiatu piaseczyńskiego na lata 2024-2034”, bo jak to będzie się tak ślimaczyć (mamy już 2 połowę 2024 r.!), to przed 2034 tych kartek na cukier nie da się wprowadzić! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię