KONSTANCIN-JEZIORNA Na sobotnio-niedzielnym festiwalu poświęconym Zdzisławowi Maklakiewiczowi będzie gościła śmietanka polskiego filmu oraz młodzi niezależni twórcy kina


Krzysztof Kowalewski – genialny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, niesamowita Ewa Szykulska wraz z dwójką „Dziewczyn do wzięcia”: Ewą Pielach-Mierzyńską i Reginą Regulską, wybitny reżyser Marek Piwowski, awangarda polskiego kina: aktor, reżyser i muzyk Arkadiusz Jakubik. W programie festiwalu znalazły się filmy z ich udziałem oraz spotkania z twórcami. Patronem festiwalu jest Zdzisław Maklakiewicz, kultowy aktor, ikona polskiego filmu. Twórcy festiwalu pokłonią się także twórcom młodego kina. Będą bloki z filmami i etiudami ze Studia Munka oraz przegląd filmów nadesłanych w konkursie. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm.

Podczas dwóch dni festiwalu zobaczymy filmy zgłoszone do konkursu głównego i retrospektywę produkcji związanych ze Studiem Munka oraz twórczość Marka Piwowskiego, twórcy kultowego „Rejsu”. Będzie to ukłon w stronę kina przełomu lat 60. i 70. – filmów prześmiewczych, groteskowych i gorzkich zarazem. Nie zabraknie produkcji z udziałem Zdzisława Maklakiewicza oraz wielu innych nawiązań do czasów PRL-u. Zestawienie nowych filmów z dawniejszymi może być zaskakujące. Choć wydaje się, że niewiele mają wspólnego z czasami PRL-u, to przy bliższym zapoznaniu okazuje się, że znajdują się ciągle w tym samym kręgu tematyki.

W programie także m.in. rejs impro po Wiśle, kino plenerowe na leżakach oraz warsztaty rodzinne „Pokoloruj kino”, a także spacer z przewodnikiem po filmowym Konstancinie. Zacznie się w niedzielę 17 czerwca o godz. 12 spod Hugonówką (ul. Mostowa 15), w której Andrzej Wajda nakręcił kluczową sekwencję egzekucji w filmie „Katyń”. Odwiedzimy także miejsca, w których Andrzej Munk realizował „Eroikę”, Jerzy Has „Sanatorium Pod Klepsydrą”, a Stanisław Bareja „Żonę dla Australijczyka”. Szczegółowy program na www.festiwalmaklaka.pl.

Wydarzenie polecają Kurier Południowy i Piasecznonews.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię