Uczynić z Wisły magnes na turystów

0

GÓRA KALWARIA/KONSTANCIN-JEZIORNA Zbliża się Rok Rzeki Wisły. Rozpoczęły się przygotowania do jego świętowania. Czego spodziewać się na naszym terenie?


Rok 2017 ustanowił Rokiem Rzeki Wisły Sejm RP. W poprzednim tygodniu odbył się w stolicy „Wiślany Okrągły Stół” zorganizowany przez samorząd Mazowsza oraz Fundację Rok Rzeki Wisły, która działa pod hasłem „Budujemy dobrą markę Wisły”. Było to pierwsze z cyklu spotkań w regionie, które mają doprowadzić do powstania programu wykorzystania mazowieckiego odcinka królowej polskich rzek głównie pod kątem rozwoju turystyki. Bo o tym, że Wisła ma unikatowe walory przyrodnicze uczestników seminarium nie trzeba było przekonywać.

– Staramy się wypromować kalwaryjski port. Aby był on przystankiem podczas planowanych na ten rok dużych spływów Wisłą – mówi Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii

Samorząd województwa przeznaczył fundusze m.in. na współpracę z organizacjami pozarządowymi w obszarze kultury i turystyki w 2017 r. na realizację zadań związanych z szeroko pojętą wodą oraz produktami turystycznymi jej dotyczącymi.
Na zwiększaniu zainteresowania Wisłą bardzo zależy włodarzom Konstancina-Jeziorny i Góry Kalwarii. Do programu obchodów Roku Rzeki Wisły zostały wpisane miejscowe majowe wydarzenia: Flis Festiwal w Gassach oraz Zielone Świątki na Urzeczu m.in. w Górze Kalwarii i Gassach (dzię

Włodarze chcieliby, aby flisacy i kajakarze zawijali częściej do portu w Górze Kalwarii

ki temu będą silniej promowane). Jednak wszystko wskazuje na to, że imprez, które odbędą się także na naszym terenie będzie więcej. – Staramy się wypromować kalwaryjski port. Aby był on przystankiem podczas planowanych na ten rok dużych spływów Wisłą – mówi Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii i uczestnik „Wiślanego Okrągłego Stołu”.
Włodarze liczą również, że obudzą świadomość warszawskich dzielnic, które póki co nie chcą współpracować w promowaniu Wisły z położonymi na południe sąsiadami. Przeszło dwa lata temu cztery gminy (Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria, Józefów i Karczew) i dwie dzielnice stolicy (Wilanów i Wawer) podpisały porozumienie w sprawie m.in. budowy „łużyckiej” ścieżki rowerowo-dydaktycznej wzdłuż rzeki. Niestety, inwestycja się odsuwa, ponieważ warszawskie dzielnice nie wypełniają zapisów o wspólnych sfinansowaniu dokumentacji przedsięwzięcia.
– Zwróciłem się ponownie do wszystkich sygnatariuszy o zarezerwowanie na przyszły rok odpowiednich kwot na przygotowania związane z zagospodarowaniem brzegu rzeki – informuje Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina-Jeziorny.
Dariusz Zieliński, gospodarz Góry Kalwarii zapowiedział, że jeśli dzielnice odpowiedzą negatywnie, trzy lub cztery gminy poważnie rozważą ograniczenie inwestycji do własnego terenu.

Piotr Chmielewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię