PIASECZNO Po przyznaniu gminie Piaseczno miliona złotych dotacji z Fundacji Most the Most na remont zabytkowego domu Rodziny Zawadzkich w Zalesiu Dolnym mieszkańcy otrzymali możliwość zabrania głosu na temat swoich oczekiwań odnośnie funkcji, jakie będą w nim docelowo realizowane po dokonaniu modernizacji
Piaseczyński „Dom Zośki” został na początku tego roku zwycięzcą I Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie mazowieckim, organizowanego przez Fundację Most the Most. Na spotkaniu przedstawicieli fundacji z mieszkańcami zastanawiano się wspólnie, jakie dodatkowe funkcje mogłyby się znaleźć w wyremontowanym zabytkowym obiekcie.
– Priorytetem jest funkcja społeczna, dzięki której zabytek zyska nowe życie, a lokalna społeczność będzie mogła brać w nim czynny udział. Będzie to miejsce spotkań łączące osoby w każdym wieku – wyjaśnia urbanista Piotr Kalbarczyk, pracownik gminnego wydziału urbanistki i architektury – Zgodnie z koncepcją zagospodarowania budynku, ma w nim powstać, w ramach filii Muzeum Piaseczna, między innymi, ekspozycja wspominająca rodzinę Zawadzkich, oddaną pracy społecznej i zaangażowaną w walkę o niepodległość Polski.
Druga część ekspozycji poświęcona ma być tematyce Szarych Szeregów i opowiadać o historii działalności harcerskiej w okresie II wojny światowej oraz ich roli w Powstaniu Warszawskim, połączonej z powojenną historią harcerstwa na terenie gminy Piaseczno.
Na spotkaniu w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym prezes zarządu fundacji Brygida Ślabska przedstawiła pokrótce, jakie są jej cele i opowiedziała o szczegółach konkursu „Nasz Zabytek”. Następnie rozpoczęła się dyskusja o tym, jak w przyszłości powinien wyglądać „Dom Zośki”.
– Nie chcielibyśmy w nim wiele zmieniać, bo traktujemy ten budynek nie tylko jako przestrzeń użytkową, ale jednak zabytek, symbol i kawał historii – i Piaseczna, i naszego kraju – wyraził swoje stanowisko burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.
– Cieszę się, że dzięki fundacji jest szansa, żeby ten proces zacząć. Po remoncie, dokonanym wspólnymi siłami, naszym drugim zadaniem będzie to, żeby w tym obiekcie toczyło się życie.
Przedstawiciele fundacji zachęcali również do wzięcia udziału w ankiecie, w której wszyscy zainteresowani mogli wyrazić swoje zdanie co do dodatkowego przeznaczenia zabytkowego obiektu w Zalesiu Dolnym.
– Najważniejsze jest zaangażowanie lokalnej społeczności, a w szczególności harcerzy i harcerek – podkreślali.
Jak się okazało, mieszkańcy zgłosili w ankiecie w sumie kilkadziesiąt propozycji, z których niektóre się powtarzają. Niestety, tylko kilka z nich jest możliwych do realizacji, co wynika z ograniczonych możliwości technicznych drewnianego zabytkowego budynku.
– Fundacja nie ogłosi ich jednak oficjalnie, dopóki gmina i konserwator zabytków nie zgodzą się na wybrany zakres – mówi Piotr Kalbarczyk. – Chodzi o to, żeby wybrać tylko takie, które będą mogły faktycznie funkcjonować w tym budynku. Z uwagi na to, że jest on nieduży, nie wszystkie zgłoszone propozycje są niestety realne.
Grzegorz Tylec