Co zmieniło się na kolejce przez ostatnich 20 lat? Szykuje się nowe wydanie popularnej książki

0

PIASECZNO W środę na stacji kolejki wąskotorowej odbyło się spotkanie z Bogdanem Pokropińskim, autorem wielu publikacji dotyczących historii kolei, w tym monografii „Kolei Grójecka”, która po blisko 20 latach od wydania doczeka się wznowienia


Spotkanie miało na celu podsumowanie ostatnich 20 lat działalności kolei wąskotorowej na naszym terenie. Dlatego wzięli w nim udział członkowie i pracownicy Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.
Była to świetna okazja do wspomnień i usystematyzowania wiedzy o najnowszej historii wąskotorówki – mówi Michał Duraj, wiceprezes towarzystwa.
Tadeusz Warsza, drugi wiceprezes PGTKW, opowiadał o początkach Stowarzyszenia, które zawiązało się pod koniec lat 90., kiedy to PKP zamykała wszystkie koleje wąskotorowe w Polsce. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się uchronić zabytkową kolej przed likwidacją. Tadeusz Warsza wspominał trudne początki: zdewastowaną stację, zniszczony tabor i fatalny stan techniczny torów. Z czasem, mimo licznych przeciwności, udało się przywrócić do ruchu pociągi i uporządkować teren.
– Było nas na początku siedmiu, mówiono o nas „siedmiu wspaniałych”: Jerzy Chmielewski, Marek Jakubowski, ja, Jerzy Madej, Waldemar Witkowski, Adam Gerstmann i Janusz Sankowski – wspominał Tadeusz Warsza. – To my uratowaliśmy kolej przed zniszczeniem i sprawiliśmy, że stała się wizytówką Piaseczna. Gdyby nie nasze działania, w tym miejscu stałby dziś sklep spożywczy albo osiedle.
Zdzisław Gosk, członek zarządu PGTKW przypomniał historię przejęcia majątku kolejki przez samorządy, a charyzmatyczny kierownik pociągu Kazimierz Piasecki opowiadał o pracy stacji przeładunkowej i pierwszych pociągach turystycznych. Sporo o historii ostatnich 20 lat mówił też Janusz Sędzicki, kolejny legendarny maszynista, który zaznaczył, że najnowsza historia kolejki to nie tylko przyjemne momenty, ale także liczne problemy, z którymi trzeba było się mierzyć w ostatnim czasie.
– Bogdan Pokropiński będzie miał z pewnością wiele cennego materiału do wykorzystania, wierzę że uda mu się dopisać ostatni, niezwykle ciekawy rozdział w historii naszej kolejki – mówi Michał Duraj. – A my tymczasem staramy się patrzeć w przyszłość. Wróciliśmy do przewozów po przerwie spowodowanej koronawirusem, rozszerzamy też naszą ofertę. Od czerwca zapraszamy na zwiedzanie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe z przewodnikiem. Podczas trwającej około godziny wycieczki będzie można zapoznać się z zabytkowymi halami, obejrzeć maszyny służące do serwisowania wagonów, czy dowiedzieć się jak prowadzone były przewozy na wąskich torach. Bilety w cenie 10 zł dostępne są na stronie www.kolejka-piaseczno.pl

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię