Wywiad z dr. Konstantym Radziwiłłem, senatorem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu RP
Redakcja.: Po czterech latach w polityce nie ma pan już dosyć?
Konstanty Radziwiłł: Będąc senatorem i ministrem zdrowia dowiedziałem się, jak dużo jest jeszcze do zrobienia. Zapału i energii do pracy na pewno mi nie brakuje.
Red.: Jest pan znany przede wszystkim jako ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia. Wiele osób uważa, że w tej dziedzinie Rząd nie ma zbyt wielu sukcesów.
KR: Zrealizowaliśmy szereg obietnic: np. systematycznie zwiększamy nakłady publiczne na zdrowie i podnosimy liczbę studiujących na wydziałach lekarskich i pielęgniarskich, zatrzymaliśmy prywatyzację publicznych szpitali i Państwowego Ratownictwa Medycznego, wprowadziliśmy program bezpłatnych leków dla seniorów, rozpoczęliśmy porządkowanie szpitalnictwa (wprowadzając sieć szpitali i racjonalizując inwestycje w służbie zdrowia), rozwijamy informatyzację systemu służby zdrowia. Większość tych decyzji wymaga kontynuacji, jest przecież wielu oponentów naszej polityki, którzy chcieliby prywatyzować szpitale, a działalność medyczną sprowadzić do prowadzenia interesów. To niebezpieczne pomysły. Polska musi także pilnować przepisów UE: uznawanie kwalifikacji w zawodach medycznych, regulacje dotyczące czasu pracy, prawa pacjentów w opiece transgranicznej, polityka lekowa i antytytoniowa, bezpieczeństwo krwi, narządów do przeszczepienia i żywności i wiele innych to obszary regulacyjne, które w istotny sposób mogą wpływać na polską służbę zdrowia. Jest bardzo ważne, aby głos Polski w Unii w tych tematach był mocny, a decyzje były podejmowane z naszym udziałem.
Red.: Aktywny jest pan także, na polu polityki rodzinnej. Jak się dowiadujemy, jest pan ojcem ośmiorga dzieci i dziadkiem szesnaściorga wnuków. Jakie tu widzi Pan wyzwania w nadchodzącej kadencji?
KR: Rodzina znalazła się w centrum troski polskiego Rządu. Rząd wprowadził zasadę, że projektodawcy nowych aktów prawnych muszą przedstawiać analizę skutków tych regulacji na sytuację rodzin. Polityka podatkowa powinna wspierać rodziny z dziećmi, rozwiązania emerytalne należy planować tak, aby zabezpieczyć rodziców wychowujących dzieci w domu. Państwo musi wspierać rodziny w rozwiązywaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Musi także szanować prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnego z wyznawanymi wartościami i pozwalać na interwencję w autonomię rodziny tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie powinno się narzucać rewolucji obyczajowych ani eksperymentować w zakresie wartości w wychowaniu, szanując dominujące w polskim społeczeństwie przywiązanie do tradycji i wartości chrześcijańskich.
Red.: Z pana życiorysu można się dowiedzieć, że urodził się pan we Wrocławiu. Czy jest pan na Mazowszu spadochroniarzem?
KR: (śmiech) Nie, we Wrocławiu mieszkałem z rodzicami tylko rok. Od ponad dwóch lat mieszkamy w Nowej Iwicznej koło Piaseczna. Jestem stąd, naprawdę. A spadochroniarzem byłem – mam na koncie dziewięć skoków ze słynnego „kukuruźnika” (AN-2). Ale to już inna historia.
Dziękujemy za rozmowę.
Facebook:
https://facebook.com/Radziwill.Konstanty/
Materiał sfinansowany ze środków KW Prawo i Sprawiedliwość
panu już podziękujemy. proszę wziać swój herb i wrócić do wrocka
Lista zasług p Kandyby i kolegow z instytucji kpp prokuratura sad?
Proszę przedstawić.
Ble, Ble, Ble.
Ha ,ha ,ha-lepiej będzie wtedy ,kiedy ktoś będzie działał dla dobra innych a nie wg swoich jedynie słusznych przekonań i widzi-mi-się kaczora.
Wystarczy.
Jestem za, Panie Radziwiłł, niech Pan dalej robi swoje i nie przejmuje się tym co gadają.
Mój głos już Pan ma.
Robi swoje -czyli co ?
Chętnie poznam osiągnięcia tej osoby.
A ja chcę poznać osiągnięcia Twojego kandydata do senatu i się wymienimy. O siewco braterstwa, przyjaźni i dobroci.
Oj, panie Husarz ,prawdziwy katolik z pana .Nikt panu niczego nie narzuca ,padło TYLKO pytanie, żadnych oskarżeń czy negowania.Co nie wie pan, co kandydat zrobił ?A może czego nie zrobił ?
Oj, panie Piotr, ale tak na wstępie od katolików? Przecież chcemy rozdziału kościoła od państwa? Zapraszam do lektury artykułu powyżej komentarzy, sam pan Radziwiłł mówi co zrobił, cóż mam dodać? – mi na tym etapie pasuje, to i tak dużo w porównaniu z poprzednikami panią K czy panem A. Trudno mi za to znaleźć konstruktywną ofertę w szeroko pojętej opozycji. Bierzecie się za komentowanie mojego wpisu dla samego komentowania nie czytając nawet treści artykułu? Mam wam wklejać cytaty? Wygląda na to, że ja mam się wykazywać a nie oponenci? pod artykułem jest link do FB kandydata, wejść, dopytać jeśli coś mało jasne.
Ale my mamy pana dosyć.
Klauzura sumienia zabrania mi głosować na pana.
mistrzu 😀 klauzula sumienia buahahahahah – piękne 🙂
Bo padnę, kochana „Ludko” , „nie świruj” – „klauzu(r)ą sumienia”? Możesz nie głosować!
Padaj >
RIP
Kim ty jesteś człowieku ? A ja mogę głosować ? Emocje ciebie poniosły …
Ty też nie nie widzisz różnicy w słowach klauzura i klauzula? Mnie nic nie poniosło ale Ciebie widocznie tak, możesz głosować na kogo chcesz, wolny kraj, demokratyczny.
Najlepszy kandydat do Senatu.
Proszę o przedstawienie zasług p Kandyby, który reklamuje się na słupach znakach drogowych… i kolegów z instytucji, głównie kpp prokuratura sad od 2015 i parę lat wcześniej.
Osiągnięcia K.Radziwiłła:
*zatrzymanie komercjalizacji i prywatyzacji szpitali
*bezpłatne leki dla seniorów (75+)
*wprowadzenie kilkudziesięciu nowych leków na listy refundacyjne
*przywrócenie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów
*opublikowanie map potrzeb zdrowotnych umożliwiających podejmowanie decyzji systemowych w służbie zdrowia
*racjonalizacja decyzji inwestycyjnych w służbie zdrowia (wprowadzenie tzw. IOWISZa – cyfrowego narzędzia do oceny zasadności inwestycji)
*wprowadzenie sieci szpitali (uporządkowanie zadań różnych placówek służby zdrowia, wprowadzenie kompleksowości i koordynacji opieki nad pacjentem, poprawa i uelastycznienie finansowania szpitali)
przygotowanie warunków dla dużej informatyzacji systemu ochrony zdrowia
*znaczne zwiększenie liczby studentów medycyny i pielęgniarstwa
*wprowadzenie przepisów gwarantujących systematyczny wzrost minimalnych wynagrodzeń pracowników służby zdrowia
*znaczące podniesienie nakładów na ochronę zdrowia w latach 2016-2017
*wprowadzenie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej wzmacniającej rolę lekarza rodzinnego w systemie służby zdrowia
*ustawa „6%” (gwarancja systematycznego, corocznego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w relacji do PKB)
bardzo brakuje mi emotikona prześmiewczego – bardzo by tu pasował. bardzo
Świetny kandydat! Uczciwy do bólu, polecam jego profil na facebooku, naprawdę dużo się dzieje!
No dobrze, ale co konkretnie dla Piaseczna i okolic Pan zrobił przez ostatnie cztery lata skoro Pan tak ciężko pracował? Czy przypomina Pan sobie o ludziach tylko raz na cztery lata?
Żeby nie było, Kandyba nie taki znowu dużo lepszy.
100/100