„Nie” dla slalomów na przejazdach kolejowych

0

Ignorowanie znaku stop, przejazd pod opadającymi zaporami oraz slalom między rogatkami, to najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach. Negatywne zachowania kierowców, którzy powodują 98 proc. wypadków powstrzymuje kampania społeczna Bezpieczny przejazd – Szlaban na Ryzyko! Tego lata PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły 251 akcji ostrzegających. 20 tys. ulotek, filmy i działania w mediach społecznościowych przypominają o bezpieczeństwie.

Trwa wakacyjna akcja „Bezpieczny Piątek”. 28 lipca kolejarze już po raz szósty tego lata patrolowali i kontrolowali sytuacje na przejazdach kolejowo-drogowych. To działania w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! Zaangażowana jest Straż Ochrony Kolei oraz policja. Funkcjonariusze sprawdzają przekraczanie skrzyżowań torów z drogą przez kierowców i pieszych oraz przypominają o bezpieczeństwie.

– Przypominamy, że znak stop nakazuje bezwzględne zatrzymanie się przed przejazdem, nie wolno ignorować czerwonych świateł zapowiadających przejazd pociągów, a slalom miedzy rogatkami to najkrótsza droga do tragedii. Rozsądek i postępowanie według przepisów jest gwarancją bezpiecznych podróży nie tylko podczas wakacji – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Tego lata tylko akcje „Bezpieczny Piątek” zorganizowano już na ponad 250 przejazdach kolejowo-drogowych. Do kierowców trafiło ponad 20 tysięcy ulotek. Funkcjonariusze SOK i policji pouczyli za nieprawidłową jazdę 655 kierowców i pieszych. Przeprowadzono 157 kontroli trzeźwości, a 327 osób – szczególnie rażąco naruszających bezpieczeństwo – ukarano mandatami. PLK apelują do kierowców także w mediach społecznościowych, są filmy i konkursy. Ponadto o zasadach bezpieczeństwa przypominają warsztaty dla ośrodków szkoleń kierowców, a także prezentacje na monitorach dworcowych i w pociągach.

AB/inf

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię