PIASECZNO Niedawno, dzięki staraniom Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii oraz wsparciu finansowemu gminy, udało się zrekonstruować drewnianą kapliczkę, znajdującą się pierwotnie na cmentarzu wojennym obok Jesówki
Cmentarz wojenny znajdujący się w lasku wilanowskim przy Jesówce, zwany pieszczotliwie „Różanką” został założony w 1916 roku przez niemieckie bataliony cmentarne, które porządkowały miejsca bitew, stoczonych w naszych okolicach w 1914 i 1915 roku.
– Kilka tygodni temu w źródłach niemieckich udało nam się potwierdzić liczbę spoczywających tu żołnierzy, których jest dokładnie 200 – mówi Stanisław Hofman z Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii. – Na cmentarzu pochowano 76 żołnierzy walczących w armii niemieckiej i 124 walczących w armii rosyjskiej. Na pewno wśród nich są także Polacy.
W latach 90. harcerze z Zalesia Górnego oczyścili teren cmentarza z porastających go dzikich róż. Teraz, dzięki pomocy gminy, udało się odświeżyć strzegące dostępu do nekropolii głazy oraz odrestaurować drewnianą kapliczką, która rozpadła się zaraz po drugiej wojnie światowej. – Rekonstrukcji dokonaliśmy na podstawie zdjęć z lat 20. i 30. ubiegłego wieku – dodaje Stanisław Hofman. – Projekt od samego początku pilotował dr inż. Mirosław Grzyb, członek naszego klubu.
Drewniana kapliczka z krzyżem w kształcie miecza znajduje się na końcu cmentarza (patrząc od wejścia). Natomiast tuż przed nim są umiejscowione dwa groby żołnierzy, poległych w lasach chojnowskich w 1943 i 1944 roku. Póki co nieznane są ich personalia, dlatego członkowie Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii proszą o kontakt wszystkie osoby, które mają na ten temat jakieś informacje. Podejrzewają, że dwóch żołnierzy służyło w AK, a dwóch pozostałych w Gwardii Ludowej (polegli prawdopodobnie podczas próby wysadzenia niemieckiego pociągu).
– Systematycznie wspieramy renowację miejsc pamięci na terenie gminy – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Oprócz „Różanki” wspieramy także porządkowanie miejsc z innych okresów. Niedawno w Pilawie postawiliśmy krzyż i obelisk, które mają upamiętniać bitwę stoczoną tam podczas powstania styczniowego.
Tomasz Wojciuk