TARCZYN Niedługo po feriach uczniowie rozpoczną naukę w nowej części rozbudowanej kosztem 9,5 mln zł tarczyńskiej szkoły podstawowej. Budynek ma szansę stać się nową wizytówką gminy
We wtorek urzędnicy magistratu odebrali pozwolenie na użytkowanie obiektu, co oznacza, że trwającą od końca 2017 roku inwestycję można uznać za zakończoną. W jej ramach od strony ul. Bronisława Reszki wzniesiono nowe skrzydło, pod które gmina dokupiła 2600 m kw. terenu. W nowocześnie wyglądającym budynku utworzono nowe wejście, szatnie, 7 klas lekcyjnych (w tym wydzielona część przedszkolna), dodatkowe gabinety specjalistów, przestronną świetlicę oraz nową kotłownię. W ramach przedsięwzięcia powstała również mała salka gimnastyczna dla młodszych dzieci, a przed budynkiem przygotowano parking. Cały teren oraz budynek stały się dostępne dla osób niepełnosprawnych.
– Korytarze i sale są kolorowe, przestronne i widne. Tego nam brakowało – przyznaje Beata Zaradkiewicz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Stępkowskiego. Pani dyrektor cieszy się, że szkoła jest ładna i nowoczesna – w każdej klasie zamontowano tablice multimedialne, w szatni szafki zamykane na kluczyki, a duża świetlica bogato wyposażona. – Nie zapominamy o tradycji. W starej, wyremontowanej części wyeksponujemy na korytarzu starą ławkę z pulpitem i otworem na kałamarz – dodaje.
Szkoła zyskała też gabinet stomatologiczny, którego obsługę zapewni miejscowy ośrodek zdrowia. Na jego wyposażenie ratusz pozyskał fundusze zewnętrzne.
Zgodnie z planami gminy, w szkole będą uczyły się najmłodsze dzieci. Piątoklasiści i starsze roczniki będą uczęszczały do filii przy ul. Szarych Szeregów. Przy Stępkowskiego jest miejsce dla około 500 dzieci.
– W Tarczynie przybywa mieszkańców i to młodych rodzin, w których są dzieci, albo niedługo będą. Dlatego zależało nam na wybudowaniu szkoły z przyszłością, która będzie na miarę obecnych czasów i potrzeb – tłumaczy burmistrz Barbara Galicz.
Przed rozbudową siedziba szkoły pękała w szwach. Obiekt zaczął powstawać 86 lat temu, a następnie w latach 1948-1972 był kilkukrotnie powiększany i unowocześniany.