W Konstancinie dojdzie do kryzysu śmieciowego?

6

KONSTANCIN-JEZIORNA Firma Lekaro zażądała od władz gminy drastycznej podwyżki wynagrodzenia za wywóz odpadów. Grozi przy tym, że z końcem lutego zerwie umowę, jeśli nie dojdzie do porozumienia


Trzyletnia umowa z firmą z Woli Duckiej została zawarta w grudniu 2017 roku. Już wówczas w konstancińskim samorządzie słychać było narzekania, że kontrakt opiewający na 14,2 mln zł jest drogi. Z ciężkim sercem burmistrz i radni byli zmuszeni podnieść wysokość comiesięcznych opłat ponoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów do 15 zł (za segregowane) i 26,5 zł (za niesegregowane). Wydawało się już, że dzięki temu gmina uzdrowiskowa do końca 2020 roku jest zabezpieczona przed drożyzną śmieciową lawinowo zalewającą w ostatnich miesiącach nasz kraj. Nic bardziej mylnego! Pod koniec stycznia firma Lekaro zażądała od włodarzy Konstancina-Jeziorny, aby w związku z rosnącymi kosztami na rynku odpadów, gmina urealniła wynagrodzenie jakie przesyła co miesiąc na konto spółki.

– Proponowana podwyżka jest porażająca – przyznaje burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Do tej pory ratusz płacił firmie za usługę niespełna 400 tys. zł miesięcznie. Teraz ta kwota miałby wzrosnąć o przeszło 500 tys. zł! W magistracie wyliczono, że jeśli samorząd spełniłby oczekiwania spółki, każdy mieszkaniec musiałby zapłacić za posegregowane odpady około 40 zł za miesiąc. Przepisy nakazują bowiem, aby koszty gospodarki śmieciowej w gminie równały się wpływom z opłaty wnoszonej przez mieszkańców.

Z czego wynikają żądania Lekaro?

– Z uwagi na znaczny wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, wynikający m.in. ze wzrostu kosztów pracy, energii, podatków środowiskowych oraz zmian legislacyjnych, obecne wynagrodzenie uzyskiwane od gminy Konstancin-Jeziorna nie pokrywa kosztów realizacji usługi odbioru odpadów – tłumaczy Leszek Zagórski, dyrektor w spółce. – W związku z powyższym wystosowaliśmy wniosek o zmianę wynagrodzenia. Pragniemy podkreślić, że obecna opłata w Konstancinie-Jeziornie jest jedną z najniższych w powiecie, zaś w sąsiednich gminach jest niejednokrotnie dwu lub trzykrotnie wyższa – dodaje. Dyrektor Zagórski przestrzega, że jeśli jego firma nie osiągnie porozumienia z gminą „chcąc zminimalizować uzyskiwaną stratę na kontrakcie, usługę odbioru odpadów zakończy z końcem lutego.”

Włodarze gminy cały czas liczą, że uda się uniknąć poważnego kryzysu, ale nie dążą do porozumienia za wszelką cenę. W poniedziałek Kazimierz Jańczuk wystosował do przedsiębiorstwa pismo, w którym domaga się wiarygodnych danych na temat wzrostu kosztów wywozu odpadów z gminy, ponieważ wyliczenia podane przez dotychczas przez spółkę uważa za ogólnikowe.

– Jeżeli firma wykaże uzasadnione żądania, będziemy je analizować i podejmiemy dyskusję o ewentualnej podwyżce – mówi burmistrz.

Urzędnicy ratusza obawiają się, że firma wywozowa jest nawet gotowa zapłacić wynoszącą 10 proc. wartości kontraktu (czyli około 1,4 mln zł) karę za zerwanie umowy z gminą, niż dalej dopłacać do świadczonej usługi. Jeśli dojdzie do tej skrajnej sytuacji, magistrat będzie musiał ogłosić kolejny przetarg na wywóz odpadów, a wówczas i tak mieszkańców gminy uzdrowiskowej czeka znaczna podwyżka opłaty śmieciowej.

6 KOMENTARZE

  1. Za tyle, to ja wolałbym sam wywozić śmieci. Bez łaski. Sorry ale wzrost z 75 do 200 to jakiś żart przy takiej częstotliwości wywozu śmieci. (dla 5 osobowej rodziny)

  2. To są jakieś wolne żarty. Po pierwsze dlatego,ze pracownicy firmy wywozacej smieci nie segreguja odpadów,wszystko jest wrzucane razem do jednego zbiornika. Po drugie,zostawiaja straszny syf po sobie.

  3. Tak to jest jak na burmistrza wybiera się byłego ORMO-wca(dla młodszych info- totalitaryzmu komunistyczny społeczny człowiek który wali pałą dla przyjemności) zamiast kompetentnego kandydata.A teraz płacić a nie płakać.??

  4. no to trzeba poł rodziny wymeldować tylko jedna osoba płaci! jak będzie trzeba ludzie wyjdą i zaczną protestować! bo niedość że ludzie segrgują smieci to jeszcze ceny coraz większe! pazerne ŚWINIE!

  5. Zastanawiają mnie różnice między Konstancinem, Piasecznem, góra kalwaria niby ta sama firma a inne ceny może ktoś się do tego odniesie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię