1 maja sprzątali rzekę Zieloną, uzbierali aż 37 worków śmieci!

4

PIASECZNO 1 maja Przyjaciele Jeziorki przy współpracy z Kajaki Mazowsze Rafał Wyżgowski w ramach prowadzonego od lat „Ekospływu” posprzątali odcinek rzeki ZIELONA. Akcja objęła tym razem odcinek przy Zalesiu Górnym i wzdłuż Lasów Chojnowskich.

Sprzątnięto 37 worków śmieci na kilometrze rzeki pomiędzy dwiema pierwszymi tamkami od drogi wojewódzkiej 873 w kierunku Żabieńca!

Taki wyniki osiągnięto, ponieważ teren ten nie był sprzątany od upadku poprzedniego ustroju. Nikt zaś nie chadza między rzeką a terenem Ośrodka Wisełka. Śmieci tam są najwyżej dosypywane, choć raczej niesie je nurt rzeki. Teraz Rzeczka ZIELONA jest również czystsza – mówi Rafał Wyżgowski, jeden z organizatorów. – Pamiętam z dzieciństwa że dzieci kąpały się w niej w lato. Dziś o taki widok trudno. Staramy się przywracać naturze i ludziom to co zostało im odebrane – czyli naturalne piękno rzek – dodaje.

Poprzedni spływ z południa między Ławkami a Zalesiem Górnym odbył się tydzień wcześniej. Sprzątnięto wtedy 17 worków śmieci oraz 7 opon – w tym 3 ciągnikowe!Śmieci z tego odcinka rzeki odbierane są przy współpracy ze strony Lasów Państwowych na parkingu leśnym w Zalesiu Górnym.

CZYTAJ TAKŻE:  Imprezowe miejsce między Lidlem a Jeziorką...

Przyjaciele Jeziorki działają w ramach ekospływu całą zimę. Akcja ma charakter prywatny. Jest jednak wspierana przez lokalne wypożyczalnie kajaków Kajaki Mazowsze Rafał Wyżgowski oraz Kajaki Piaseczno Jacek Andrzejak.

W miesiącach zimowych z Jeziorki od Żyrowa i Głuchowa (Grójeckie), przez Prażmów i Łoś do Piaseczna sprzątnięto ponad 300 worków śmieci oraz liczne sprzęty użytku domowego i części samochodowe (szczególnie opony). Większość z nich zalegała bezpośrednio na brzegach oczyszczanych w ramach akcji zimowej.
Odcinek od Piaseczna do Konstancina sprzątany jest regularnie od wiosny. Sprzątnięto ponad 100 worków śmieci na tym odcinku.

Potrzebni ochotnicy

Za tydzień kolejna edycja ekospływu. KAJAKI MAZOWSZE zaprasza wolontariuszy na wspomożenie wieloletniego wysiłku kajakarzy akcją sprzątającą z brzegu. Sprzątany będzie odcinek Rzeki ZIELONEJ od tamki na końcu stawu w Zalesiu Górnym – 300 metrów od Zimnych Dołów – oraz sam odcinek Zimnych Dołów. Spływ planowany jest do ujścia ZIELONEJ do JEZIORKI.

CZYTAJ TAKŻE:  Imprezowe miejsce między Lidlem a Jeziorką...

Chętnych mieszkańców Piaseczna i okolic zachęcamy do sprzątnięcia swojej małej ojczyzny w piątek lub sobotę 7-8 maja. Szczególnie zaniedbany pod tym względem jest odcinek ulicy Świętojańskiej prowadzący do mostu nad Jeziorką i Zieloną. Ktoś notorycznie wysypuje śmieci na zarośniętej działce leśnej przy moście a jest to bardzo pięknie zadrzewiony teren. Takie działania wpisują się dobrze w akcję Grupy społecznej Alarm dla Klimatu Piaseczno, która pod patronatem burmistrza Piaseczna promuje kampanię STOP PLASTIK. Z tej perspektywy stwierdzić należy, że plastik jest jednym z trzech głównych problemów rzek obok szkła i gumy z opon. Guma i plastik to jednak ropa… a więc to ona jest tu głównym problemem.” – zauważa Rafał Wyżgowski.

Zebrane śmieci można zostawić spakowane metr lub dwa od brzegu rzeki w widocznym ale stabilnym miejscu skąd zostanie zabrany przez kajakarzy. Punktem odbioru jest również mostek na Jeziorce na ulicy Świętojańskiej w Piasecznie.

4 KOMENTARZE

  1. Ci co wrzucają odpady do rzek, chętnie wleją ropę do ula, zabiją psa,kota ,rozwalą głowę przypadkowo spotkanej kulturalnej osobie.To jesteśmy My, społeczeństwo uwolnione od podstawowych obowiązków i nieuchronności kary. Tęsknię za dzielnicowym MO, kolegium ds wykroczeń i obowiązkową służbą wojskową. Pisze to były wróg ludu,rezerwista,mocny człowiek z….. co to z nie jednego pieca chleb jadł. Ale ani przyrodzie ani porządnemu człowiekowi, krzywdy nie zrobił.

  2. Bloki przy Świętojańskiej-dawny pekin-widać zachował tradycję.Połamanych mebli mnóstwo nad Jeziorką,ostatnio przybyły drzwi…o innych mniejszych gabarytowo śmieciach nie wspomnę.Ktoś bezinteresownie wyciął akacje,które teraz leża-pewnie piłę testował.
    Nic się niestety nie zmieniło-nowi lokatorzy dostali mieszkania w pięknych blokach .z pięknymi nasadzeniami ,w pięknej okolicy-teraz dewastują wszystko w okolicy .
    Może straż miejska ogarnie temat…
    Ech-a wzorem innych miast mogły być kontenery na granicy aglomeracji .A tak Brajanki,Angele i Jessiki no i Alanki ,oczywiście -terroryzują okolicznych mieszkańcow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię