Co to są pompy ciepła i jak działają – praktyczny poradnik

0

W miarę jak postęp technologiczny staje się integralną częścią naszego życia, tak samo wzrasta również nasza troska o środowisko naturalne oraz efektywność energetyczną. W tym kontekście, pompy ciepła wyróżniają się jako innowacyjne urządzenia, które nie tylko spełniają te wymagania, ale także oferują wydajne źródło ciepła oraz chłodu. Warto byłoby jednak dowiedzieć się na temat tego czym właściwie są pompy ciepła i jak działają.

Czym właściwie jest pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie termodynamiczne, które przekształca energię z jednego źródła ciepła na inne. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu cyklu termodynamicznego, podobnego do tego, który występuje w chłodziarkach, ale w odwrotnej funkcji. Pompa ciepła może czerpać ciepło z powietrza, gruntu lub wody i dostarczać je do systemu grzewczego w budynku. Dzięki temu możemy np. wykorzystać ją do tworzenia ciepłej wody użytkowej lub ogrzewać cały dom z wykorzystaniem pompy ciepła zamiast standardowego kominka czy pieca.

Jak działa pompa ciepła

Zasada działania pompy ciepła składa kilku składników i procesów:

 1. Parowanie: W skład pompy ciepła wchodzi czynnik chłodniczy, który jest lotny i paruje już w niższych temperaturach. W jednym z elementów urządzenia, nazywanym parownikiem, czynnik chłodniczy pobiera ciepło ze źródła ciepła, na przykład z powietrza, ziemi lub wody.
 2. Sprężanie: Para czynnika chłodniczego jest następnie sprężana za pomocą sprężarki. W wyniku sprężania, para ta staje się gorąca i gęsta, co zwiększa jej temperatura.
 3. Skręcanie: Gorący i skondensowany czynnik chłodniczy przechodzi do skrętnika, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do układu grzewczego budynku, podnosząc temperaturę medium grzewczego.
 4. Kondensacja: Po oddaniu ciepła, skondensowany czynnik chłodniczy zostaje ochłodzony w wymienniku ciepła, przez co przechodzi z fazy gazowej do ciekłej.
 5. Rozprężanie: Schłodzony i skondensowany czynnik chłodniczy jest rozprężany w zaworze rozprężnym, co obniża jego ciśnienie i temperaturę, przygotowując go do powtórnego cyklu.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, które wykorzystuje się w zależności od tego do czego jest nam akurat potrzebna i jaki typ pompy sprawdzi się dla nas.

 1. Powietrzne pompy ciepła: Wykorzystują energię cieplną zawartą w powietrzu zewnętrznym do produkcji ciepła. Są stosunkowo łatwe w instalacji i nie wymagają dużej przestrzeni. Pracują skutecznie w umiarkowanych warunkach klimatycznych, ale ich wydajność może spadać w ekstremalnie niskich temperaturach.
 2. Wodne pompy ciepła: Korzystają z energii zawartej w wodzie, takiej jak wody gruntowe czy wody powierzchniowe. Są wydajne i stabilne, ale wymagają dostępu do źródła wodnego, co może być ograniczeniem w niektórych miejscach.
 3. Gruntowe pompy ciepła: Ekstrahują ciepło z gleby poprzez układy rur lub sond. Są bardzo wydajne, ponieważ temperatura gleby jest stosunkowo stała przez cały rok. Jednak ich instalacja jest bardziej skomplikowana i kosztowna.

Korzyści z wykorzystywania pomp ciepła

Zastanawiacie się pewnie jakie korzyści idą za wykorzystywaniem pomp ciepła w codziennym życiu.

 • Energooszczędność: Pompy ciepła zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne kotły gazowe czy olejowe. Mogą przekształcać jedną jednostkę energii elektrycznej na kilka jednostek ciepła.
 • Ekologiczność: Dzięki wykorzystaniu naturalnych źródeł ciepła, pompy ciepła generują znacznie mniej emisji CO2 niż konwencjonalne metody ogrzewania.
 • Wszechstronność: Pompy ciepła mogą dostarczać ciepło do systemu grzewczego, jak również wody użytkowej, zapewniając kompleksowe rozwiązanie dla potrzeb cieplnych budynku.
 • Długa żywotność: Właściwie zainstalowana i konserwowana pompa ciepła może działać przez wiele lat bez większych problemów.

Gdzie kupić dobrą pompę ciepła?

Kupowanie pompy ciepła wymaga staranności przy dobieraniu, bo najważniejsza jest tutaj moc pompy ciepła. Warto jest dopytać się specjalistów i skorzystać z ich porad w trakcie doboru odpowiedniego sprzętu. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą Eko2020 – https://eko2020.pl/pompy-ciepla-mazowieckie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię