Czy składowane na terenie stacji podkłady kolejowe mogą być niebezpieczne?

3

PIASECZNO – Na znajdującej się w centrum miasta stacji zalegają pryzmy podkładów kolejowych – alarmuje nasza czytelniczka. – Są one nasączone rakotwórczym olejem, który zanieczyszcza wody gruntowe. To tykająca bomba ekologiczna!


Stare podkłady po demontażu są utylizowane

Pani Marzena (imię naszej czytelniczki zostało na jej prośbę zmienione) przejeżdża obok stacji wąskotorówki kilka razy w tygodniu.
– Jak mam otwarte okno, czuję bijący od podkładów specyficzny zapach – opowiada.
– Wyczytałam gdzieś, że są one nasączone toksycznym olejem kreozotowym. Podejrzewam, że jest on wypłukiwany przez deszcz i wsiąka w grunt. Czy tych podkładów naprawdę nie można trzymać w innym miejscu – na przykład pod dachem, na wybetonowanych podłożu? Pomijam już fakt, że hałdy podkładów przy ruchliwej drodze są bardzo wątpliwą ozdobą zarówno miasta, jak i samej stacji…

Michał Duraj, wiceprezes zawiadującego wąskotorówką Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej wyjaśnia, że drewniane, odpowiednio zaimpregnowane podkłady są wykorzystywane do remontu linii kolejowej.

Nowe podkłady czekają na montaż

– Jest to materiał będący w powszechnym użyciu – dodaje. – Większość podkładów znajdujących się na terenie stacji zostało jakiś czas temu zdemontowanych. Są to elementy stare, często spróchniałe, które przeleżały w ziemi nawet 50 lat. Sukcesywnie poddajemy je utylizacji. Te podkłady nie wydzielają już żadnego zapachu. Mamy też trochę nowych podkładów, które dopiero czekają na wymianę. Są one na bieżąco montowane, więc długo na terenie stacji nie leżą. Pragnę podkreślić, że kupowane przez nas nowe podkłady spełniają wszystkie normy i są używane do konkretnego celu, a mianowicie naprawy linii kolejowej. Jeśli z olejem kreozotowym nie wejdzie się w bezpośredni kontakt, to nie stanowi on zagrożenia – podkreśla wiceprezes Duraj.

TW

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo dziwne że panna EkoLoszka nie przyczepiła się do normalnotorowych linii kolejowych na terenie całego Piaseczna które wszystkie ułożone są na drewnianych podkładach, tylko do jednej małej sterty na terenie wąskotorówki. Szkoda że również sama ona porusza się pojazdem zasilanym rakotwórczą substancją, pochodną ropy naftowej, hipokryzja w nowym wydaniu….

  2. Czy ta baba ma coś z głową. Proszę w/g niej usunąć wszystkie podkłady drewniane z sieci kolejowej RP bo jej szkodzą. Może by tak wzieła się za SEX. Motylki by ją połechtały 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię