Gmina Prażmów zaczyna remont Dworu Ryxów

0

Gmina podpisała umowę z wykonawcą na kompleksowy remont dachu Dworu Ryxów – jednego z najcenniejszych zabytków gminy Prażmów, ale także powiatu piaseczyńskiego

Dwór Ryxów stojący przy ul. Franciszka Ryxa, zbudowany został nad najpiękniejszym fragmentem Doliny Rzeki Jeziorki w 1820 roku – 223 lata temu. Inwestorem był Franciszek Ryx, major wojsk polskich, bratanek kamerdynera Stanisława Augusta Poniatowskiego i starosty piaseczyńskiego, pochodzącego z Flandrii Franciszka Ryxa.
Budynek w latach powojennych stał się własnością Skarbu Państwa, do połowy 2010 roku mieścił się tutaj ośrodek zdrowia. Stan budynku nie pozwala prowadzić w nim jakiejkolwiek działalności.

– Dwór to jest wyzwanie dla naszej gminy, nie mamy takich pieniędzy, żeby sfinansować w całości jego remont – mówi wójt Jan Dąbek.
W 2020 roku gmina Prażmów z powiatem piaseczyńskim podpisała list intencyjny, w którym zobowiązała się do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, opracowania projektu koncepcyjnego prac remontowych i adaptacyjnych. A w końcu uzyskania pozwolenia na budowę.

Powiat natomiast, po uprzednim uzyskaniu zgody Rady Powiatu Piaseczyńskiego, miał pomóc Gminie poprzez sfinansowanie 50% kosztów remontu, na zasadach i warunkach szczegółowo określonych w umowie o udzieleniu pomocy finansowej.
Uzyskaliśmy decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozwalającą na przebudowę Dworu wg naszego projektu, a rok temu uzyskaliśmy pozwolenie na budowę.

– Chcieliśmy żeby powiat, zgodnie z listem intencyjnym, wywiązał się z porozumienia. My ustaleń dotrzymaliśmy, teraz potrzebujemy pieniędzy. Ze względu na ograniczony budżet nie jesteśmy w stanie przeznaczyć w jednym roku środków na cały remont, to są dla nas gigantyczne kwoty. Więc chcemy etapować – w pierwszej kolejności wyremontować  dach, żeby powstrzymać dalszą degradację – tłumaczy Jan Dąbek. – Niestety Starostwo nie chce etapować, uważa, że etapowanie jest droższe.  Ja osobiście jestem przekonany, że lepiej ten budynek remontować etapami niż wcale. Tym bardziej, że na remont bez etapowania powiat też nie chce przekazać obiecanych środków.

W tym roku otrzymaliśmy 150 000 złotych dotacji od Samorządu Województwa Mazowieckiego   na remont dachu.
– Dlatego nie chcąc stracić dofinansowania zdecydowałem, że ratowanie Dworu rozpoczynamy sami i nie oglądamy się na starostę – tłumaczy Jan Dąbek. – Przeprowadziliśmy procedurę. Udało się wyłonić wykonawcę.
Umowę na remont dachu podpisaliśmy 28 listopada br., do końca roku wykonawca zostanie wprowadzony na plac budowy. Zgodnie z umową prace mają się zakończyć do 30 czerwca 2024 roku.

– Formalności trwały bardzo długo, musieliśmy zmienić plan, uzgodnić wszystko z konserwatorem, a nasz Dwór to zabytek pierwszorzędny, nasza perełka – mówi Jan Dąbek. – Ale najważniejsze, że zaczynamy. Od dachu bo dach jest w tej chwili najistotniejszy. Wpisaliśmy do budżetu na ten rok 5 mln złotych na Dwór, natomiast do Wieloletniej Prognozy Finansowej 11 mln zł, bo 5 mln zł to zdecydowanie za mało. Szkoda, że zabrakło w powiecie woli, aby dofinansować tę inwestycję, radni powiatowi nie otrzymali żadnego projektu uchwały. Będziemy jednak intensywnie starali się o środki zewnętrzne.
Dwór ma 452 m2 powierzchni użytkowej, stoi w centralnej części przepięknego niegdyś parku, na działce 1,28 ha. Docelowo, wraz z ogrodem, ma stać się wizytówką Prażmowa, miejscem działań społeczno- kulturalnych, żywym i otwartym dla mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię