Ciągle marzniesz, mimo że inni wokół ciebie nie narzekają na temperaturę? Ten problem może mieć swoje podłoże zdrowotne. Jakie choroby mogą się za nim kryć?
Niektórzy ludzie są naturalnie bardziej wrażliwi na niskie temperatury, ale jeśli problem utrzymuje się mimo ciepłego ubrania i odpowiednich warunków, warto zwrócić na niego uwagę.
- Każdy próg odczuwania zimna jest inny, a niektóre osoby są z natury bardziej na nie wrażliwe niż inne – mówi lekarz Jay Lee cytowany przez today.com.
Jeśli jednak uczucie chłodu nie ustępuje przez dłuższy czas, może być objawem schorzeń, które wymagają diagnostyki.
Jedną z najczęstszych przyczyn stałego odczuwania zimna jest anemia. Brak wystarczającej ilości czerwonych krwinek powoduje, że organizm ma trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Charakterystycznym objawem są zimne dłonie i stopy. Warto wówczas sprawdzić poziom żelaza we krwi.
Podobne symptomy występują przy niedoczynności tarczycy. Towarzyszą jej także osłabienie, senność i przybieranie na wadze. Jeśli doświadczasz takich problemów, wskazane są badania hormonalne.
Osoby o niskim wskaźniku masy ciała (BMI) również mogą częściej odczuwać zimno.
- Jeśli jesteś szczupły i masz niski wskaźnik masy ciała, może to powodować uczucie zimna – wskazuje dr Lee.
Nieprawidłowa dieta, zwłaszcza niedobór kalorii i składników odżywczych, może wpływać na termoregulację organizmu.
- Kiedy nie jesz wystarczająco dużo lub jesteś odwodniony, może to powodować uczucie zimna, ponieważ potrzebujesz pożywienia i kalorii, aby wytworzyć ciepło – podkreśla lekarz.
Stres również może wywoływać ten objaw. Długotrwałe napięcie wpływa na krążenie krwi i reakcje organizmu, prowadząc do nieprzyjemnego uczucia chłodu.
Stałe marznięcie może też wskazywać na cukrzycę lub zaburzenia krążenia, które utrudniają przepływ krwi do kończyn. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli objaw ten utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu inne niepokojące symptomy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz