Zamknij
WAŻNE

Obręb zjednoczony w patriotyzmie i integracji

. 12:00, 03.10.2025 Aktualizacja: 14:16, 03.10.2025
Skomentuj

GÓRA KALWARIA Sołectwo Obręb udowodniło, że wspólne działania mogą łączyć pokolenia i budować lokalną tożsamość. Dzięki wygranemu projektowi w konkursie „Mazowsze Lokalnie” mieszkańcy przez całe lato angażowali się w wydarzenia o charakterze patriotycznym i integracyjnym.

Na początku kwietnia sołectwo Obręb zgłosiło swój projekt do konkursu „Mazowsze Lokalnie”. Inicjatywa pod hasłem „Bo wszyscy Obrębianie to jedna rodzina – starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna”, przygotowana przez sołtys Katarzynę Rewerską, została wyróżniona spośród aż 594 propozycji. Nagroda w wysokości 6 480 zł umożliwiła realizację szeregu działań na rzecz integracji mieszkańców i pielęgnowania pamięci historycznej.

Lato pełne wydarzeń

Projekt ruszył 25 lipca i od samego początku skupiał wokół siebie zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorów. Pierwszym punktem była rywalizacja artystyczna – konkurs na najpiękniejszą flagę Polski, którego rozstrzygnięcie odbyło się 6 września po zebraniu sołeckim.

W kolejnych tygodniach mieszkańcy brali udział w wydarzeniach związanych z najważniejszymi datami w historii Polski:

  • 1 sierpnia wspólnie udali się do Góry Kalwarii, aby uczcić 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
  • 15 sierpnia, w dniu Wojska Polskiego, na facebookowej grupie sołectwa ukazała się specjalna prezentacja poświęcona temu świętu.
  • 1 września w Gajówce odbył się pokaz filmu o II Wojnie Światowej, który stał się okazją do wspólnej refleksji, rozmów i integracji przy poczęstunku.

Symboliczny finał

Zwieńczeniem projektu było wspólne przygotowanie wieńca patriotycznego. W dniu rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego sołtys Katarzyna Rewerska, Rada Sołecka oraz Burmistrz Piaseczna Arkadiusz Strzyżewski złożyli go pod tablicą upamiętniającą powstańców. Był to wyraz pamięci i hołdu oddanego bohaterom, którzy walczyli o wolność.

Inicjatywa sołectwa Obręb pokazała, że integracja lokalnej społeczności może iść w parze z pielęgnowaniem historii i wartości patriotycznych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu programu „Mazowsze Lokalnie” udało się stworzyć wydarzenia, które nie tylko edukowały, ale przede wszystkim jednoczyły.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%