Zamknij

Wielkanoc zaczyna się w Wielki Czwartek – najświętsze dni Kościoła

18:00, 17.04.2025
Skomentuj

Wielkanoc to kulminacja roku liturgicznego w Kościele katolickim. Jej sercem jest Triduum Paschalne – trzy święte dni, podczas których wierni uczestniczą w głęboko poruszających rytuałach liturgicznych. Każdy z nich prowadzi przez tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, aż do pełni paschalnej radości.

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej

Triduum rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii oraz Kapłaństwa. Centralnym momentem tej liturgii jest obrzęd umywania nóg – na wzór Chrystusa, który obmył stopy apostołom, dając przykład pokory i służby. Po Mszy Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie wierni adorują Jezusa w modlitwie i czuwaniu – symbolicznie towarzysząc Mu w Ogrójcu.

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Mszy Świętej. Liturgia Męki Pańskiej składa się z trzech części: Liturgii Słowaadoracji Krzyża oraz Komunii Świętej. Najbardziej przejmującym momentem jest ucałowanie lub adoracja Krzyża – znaku naszego zbawienia. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie trwa adoracja aż do sobotniego wieczoru.

W kościołach wierni czuwają w ciszy i modlitwie, oddając cześć Chrystusowi złożonemu w grobie. To czas głębokiej zadumy, często poprzedzony nabożeństwami Drogi Krzyżowej.

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna

Najważniejsza liturgia w całym roku. Choć sprawowana w sobotni wieczór, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Msza Wigilii Paschalnej ma bogatą strukturę i składa się z czterech części:

Liturgia światła – rozpoczyna się od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału – świecy symbolizującej Zmartwychwstałego Chrystusa. Następuje uroczyste wniesienie światła do ciemnego kościoła i śpiew starożytnego hymnu Exsultet – Orędzia Paschalnego.

Liturgia Słowa – odczytywane są fragmenty Pisma Świętego, przedstawiające historię zbawienia – od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z Egiptu, aż po Zmartwychwstanie.

Liturgia chrzcielna – w tej części następuje poświęcenie wody chrzcielnej, a wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się zła i wyznając wiarę w Boga.

Liturgia Eucharystyczna – to kulminacja nocy, w której Chrystus daje się wiernym jako Zmartwychwstały Pan w Komunii Świętej.

Niedziela Zmartwychwstania – Msza Rezurekcyjna

Wczesnym rankiem wielu katolików gromadzi się na Mszy Rezurekcyjnej, którą poprzedza procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Procesja ta jest publicznym ogłoszeniem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Towarzyszy jej radosne bicie dzwonów, śpiewy i okrzyki „Alleluja” – które po czterdziestodniowym milczeniu Wielkiego Postu powracają z pełną mocą.

Liturgia Rezurekcyjna pełna jest światła, dźwięku i radości – wszystko to wyraża tryumf życia nad śmiercią. W kazaniach i modlitwach Kościół przypomina, że zmartwychwstanie Chrystusa jest także zapowiedzią naszego zmartwychwstania.

Wielkanocne rytuały liturgiczne są nie tylko pamiątką – są żywym uczestnictwem w tajemnicy zbawienia. Każdy gest, każdy znak – od ciszy Wielkiego Piątku po radosne Alleluja w poranek Zmartwychwstania – prowadzi wiernych ku głębszemu spotkaniu z Chrystusem. Dla katolika uczestnictwo w Triduum Paschalnym to najpełniejsze przeżycie tajemnicy wiary – tej, którą wyznajemy: „Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci!”

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%