Szkuta to płaskodenny śródlądowy statek, używany do transportu towarów. Do końca XVIII wieku szkut wiślanych używano do spławu towarów masowych do Gdańska - przede wszystkim zboża. Dotychczas, wiedza o tego typach statków znana była z źródeł pisanych i ikonograficznych, aż do czasu odkrycia wraka szkuty z Czerska nie były znane żadne materialne pozostałości statków tego typu.
Aktualnie trwają badania zorganizowane przez Państwowe Muzeum Archeologiczne (PMA) w Warszawie, finansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Celem projektu jest wydobycie, bezpieczne przewiezienie wraka do Pracowni Konserwacji Drewna PMA w Rybnie (wybudowanej specjalnie na potrzebę konserwacji tego wyjątkowego obiektu również ze środków samorządu Mazowsza), konserwacja oraz rekonstrukcję obiektu w celu jego ekspozycji. Specjalistyczne prace konserwacyjne potrwają od 5 do 8 lat.
PMA przy wydobywaniu statku otrzymało wsparcie od władz lokalnych (starostwa w Piasecznie i gminy Góra Kalwaria) oraz wojewódzkich (Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) a także Ochotniczej Straży Pożarnej i lokalnej firmy transportowej Wiesława Ruckiego. Istotne jest także wsparcie ze strony społeczności lokalnej m.in. zrzeszonej w lokalnej organizacji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Zgody na prace i zajęcie terenu udzielili właściciele działki, bardzo zainteresowani powrotem statku po konserwacji i stworzeniem lokalnego muzeum żeglugi wiślanej. Prace dokumentacyjne i częściową eksplorację wraku prowadzi firma archeologiczna Archcom, wyspecjalizowana w przedsięwzięciach tego typu, współpracująca przy badaniach szkuty z roku 2009. Prace potrwają do końca sierpnia.
Fot. Dworek Czersk
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz