Zamknij

Pierwszy spacer po Muzeum Piaseczna. Wkrótce wielkie otwarcie...

16:10, 04.04.2024
Skomentuj
PIASECZNO W czwartek oficjalnie zaprezentowano wnętrza zmodernizowanego budynku Starej Plebanii przy kościele św. Anny, w którym będzie mieściło się Muzeum Piaseczna. Cały czas trwają prace nad stałą ekspozycją. Oficjalne otwarcie muzeum dla zwiedzających zapowiedziano na 18 maja

Renowacja Starej Plebanii rozpoczęła się w 2017 roku. Od początku inwestycja ta była niezwykle problematyczna. Dlatego prace trwały tak długo. Teraz budynek jest już gotowy. Został też odpowiednio wyposażony i dostosowany do potrzeb muzeum. Stała wystawa będzie mieściła się na trzech kondygnacjach i zajmowała powierzchnię około 300 mkw. Nie jest to dużo, ale trzeba przyznać, że miejsce w środku dawnej plebanii zostało optymalnie zagospodarowane. Kompletna ekspozycja jest dostępna na poziomie "0". Została ona starannie przemyślana i dotyczy okresu od uzyskania przez Piaseczno praw miejskich w 1429 roku do początku XIX wieku. W piwnicy znajdzie się część poświęcona prehistorii i wczesnemu średniowieczu. Będzie można oglądać tu eksponaty archeologiczne nawiązujące do epoki lodowcowej, a potem okresu, kiedy na terenie Mazowsza powstawały pierwsze osady. Sporo wykopalisk udało się pozyskać podczas prac prowadzonych przy budowie dużych dróg, w tym trasy S7. Na pierwszym piętrze z kolei znajdzie się m.in. duża makieta, której największą atrakcją będzie szlak kolejki wąskotorowej. Tu zostaną przedstawione dzieje miasta od początku XX wieku do czasów współczesnych. Muzeum jest niezwykle nowoczesne. Zostało wyposażone w zaawansowane systemy przeciwpożarowe, antywłamaniowe oraz instalację inteligentnego sterowania.

Wszystkie pomieszczenia zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W środku jest też duża, przeszklona winda (oby działała lepiej niż windy na dworcu PKP). Przy wejściu, po prawej stronie będzie można zapoznać się z sylwetką słynnego, nieżyjącego już piaseczyńskiego kronikarza i regionalisty Jerzego Duszy, który przekazał muzeum ponad 6000 eksponatów, w tym ponad 3000 zdjęć. Największym minusem obiektu jest to, że nie ma w nim miejsca na wystawy czasowe.

Muzeum już wzbudza zainteresowanie

- Nasze muzeum, mimo że nie zostało jeszcze otwarte, już wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców - mówiła podczas oprowadzania po Starej Plebanii Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Piaseczna w organizacji. - Przygotowujemy cały czas wystawę stałą, ale będzie ona na pewno uzupełniana o warte pokazania obiekty. Historia Piaseczna zostanie tu przedstawiona bardzo szeroko i w atrakcyjny sposób, z wykorzystaniem nie tylko warstwy wizualnej, ale także multimediów. Zwiedzający będą mogli korzystać z audio przewodników, które ułatwią zwiedzanie. Z audio przewodnikiem zwiedzanie wystawy będzie trwało około godziny.

Na pierwszą oficjalną prezentację obiektu przybył także burmistrz Daniel Putkiewicz. Podkreślił on, że Piaseczno to nie tylko infrastruktura czy drogi, ale także bogata historia.

- Inwestowanie w zabytki nigdy nie jest łatwe. Wymaga to dużo cierpliwości, czasu, ale też znacznych nakładów finansowych - mówił.

Historia ważna rzecz

W tym roku gmina planuje zakończyć także remonty Domu Zośki w Zalesiu Dolnym oraz Poniatówki w parku miejskim. Obydwa obiekty mają trafić pod skrzydła Muzeum Piaseczna, które będzie przygotowywało w nich ekspozycje. W planach jest także renowacja kolejnych zabytkowych budynków, m.in. kupionej przez gminę kamienicy przy ul. Sierakowskiego, budynku przy ul. Zgoda, w którym kiedyś mieściła się mykwa czy starej mleczarni u zbiegu Jana Pawła II i Dworcowej (konkurs na jej zagospodarowanie ma zostać rozpisany jeszcze w tym roku).

- Chcemy, aby mieszkańcy Piaseczna byli dumni z miasta i jego bogatej historii - mówi Daniel Putkiewicz. - Duma ta jest ważną częścią składową naszej tożsamości.Tomasz Wojciuk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%