- Decyzja o rezygnacji z wykonania tego odwiertu jest krótkowzroczna i pozbawia gminę wielomilionowej dotacji - uważa radny Marcin Kania. - Pominięto potencjalne korzyści, takie jak wzrost cen gruntów w Mysiadle, zasilenie w ciepłą wodę basenów geotermalnych oraz możliwość geotermalnego ogrzewania budynków gminnych, co mogłoby przynieść spore oszczędności. Ostatecznie decyzja ta negatywnie wpływa na rozwój i przyszłe perspektywy energetyczne gminy - dodaje radny.Do tej pory na opracowanie dokumentów oraz wniosków o dofinansowanie wydano nieco ponad 66 tys. zł. W tej chwili podobne inwestycje realizowane są m.in. w Otwocku i Piastowie.TW
Mieszkaniec15:48, 22.06.2024
Doktryna Pieniędzy nie ma, zaczęła obowiązywać.
qwerty09:08, 23.06.2024
Kania nie ma pojęcia o uwarunkowaniach techniczno-ekonomicznych dla tego typu inwestycji. Żeby to zaczęło funkcjonować to nie wystarczy wywiercić dziurę za 15mln, tylko dołożyć następne 100mln żeby dobudować do tego infrastrukturę. A jaki jest koszt eksploatacji tego typu geotermii pokazuje "geotermia Rydzyka" gdzie koszty dla mieszkańców wzrosły 5 krotnie w porównaniu do standardowych źródeł.
PawełM.13:07, 24.06.2024
Woda w Toruniu ma zbyt niską temperaturę i jest dogrzewana gazem, dlatego koszty są wysokie. Woda pod Mysiadłem może mieć inne parametry, tego nie wiem.
Kaszpirowski14:10, 27.06.2024
Dla ścisłości cytat: "Czytając dokładnie widzimy, że chodzi o opłatę stałą i zmienną, która jest składnikiem ceny i stanowi zwykle od 3-5% ceny końcowej energii. Tak więc podanie takich faktów nic nie znaczy, bo nie podano jaka jest cena końcowa." Rozumiem ze słowo "Rydzyk" powoduje u niektórych szczękościsk, ale najwazniejsze są fakty i fizyka. Bo chyba tańsze jest podgrzanie do wymaganej temperatury 130 st.C wody która ma 60 st.C, niż tej która ma 10 stopni, nieprawdaż?
0 0
Czyli nic się nie zmieniło od Batyckiej :). Choć może warto poczekać, bo dopiero 2 miesiące od wyborów minęły?