Zamknij

Eksperci o szczepieniach i zdrowiu publicznym. Konferencja w Piasecznie 

16:00, 29.04.2025
Skomentuj

PIASECZNO W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyła się konferencja regionalna zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Piasecznie z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Szczepienia chronią – zaufaj nauce” i zgromadziło liczne grono ekspertów z dziedziny zdrowia publicznego i epidemiologii.

[FOTORELACJANOWA]2498[/FOTORELACJANOWA]

Konferencję otworzyła dyrektor PSSE w Piasecznie, dr n. o zdr. Beata Mazińska, która przywitała zaproszonych gości i prelegentów. Wśród patronów honorowych znaleźli się: starosta powiatu piaseczyńskiego Ewa Lubianiec, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, oraz wojewódzki inspektor sanitarny dr hab. n. med. Elżbieta Stefaniuk.

Podczas otwarcia konferencji głos zabrała także Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska, która podkreśliła znaczenie korzystania z wiedzy ekspertów:

– Mamy tu możliwość czerpać z doświadczeń światowych autorytetów. Warto wykorzystywać tę wiedzę nie tylko zawodowo, ale i w codziennym życiu – mówiła.

Marzena Woźniak, zastępca Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, zwróciła uwagę na rolę szczepień w ochronie zdrowia publicznego:

– To nie tylko okazja do świętowania osiągnięć medycyny, ale też moment refleksji nad wyzwaniami. Szczepienia są jednym z największych sukcesów zdrowotnych – chronią miliony ludzi na całym świecie. Obserwujemy jednak niepokojące zjawiska, które wymagają dialogu między nauką a społeczeństwem.

W trakcie sesji inauguracyjnej dr n. med. Ewa Duszczyk z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wygłosiła wykład pt. „Przyczyny i skutki wzrostu chorób zakaźnych w Polsce”. Z kolei prof. dr hab. n. med. Anna Skoczyńska i dr n. med. Alicja Kuch przedstawiły aktualne dane dotyczące chorób wywoływanych przez pneumokoki, meningokoki oraz Haemophilus influenzae, omawiając rolę szczepień i działania ośrodka referencyjnego KOROUN.

W programie znalazły się również wystąpienia dotyczące m.in. antybiotykooporności – o jej zwalczaniu mówiła prof. dr hab. n. med. Waleria Hryniewicz, a także o gruźlicy jako problemie XXI wieku – wykład poprowadziła prof. dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz-Kopeć.

Dr Beata Mazińska zaprezentowała aktualną sytuację epidemiologiczną w powiecie piaseczyńskim, ze szczególnym uwzględnieniem krztuśca jako nadal istotnego problemu zdrowia publicznego. Z kolei mgr Karolina Pieciuk poruszyła temat poziomu zaszczepienia dzieci i młodzieży oraz wyzwań związanych z identyfikacją przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Konferencja zakończyła się wspólną dyskusją, podczas której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i refleksjami dotyczącymi dalszych kierunków działań w zakresie szczepień i profilaktyki chorób zakaźnych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%