Polacy jeżdżą jak piraci
27-letni Patryk opowiedział młodzieży o trudach życia w zakładzie karnym, w którym przebywa już od 6 lat
Najpierw o przyczynach oraz skutkach wypadków drogowych bardzo ciekawie i sugestywnie opowiedział Wojciech Pasieczny, biegły sądowy i emerytowany szef warszawskiej drogówki. Wykład przerywany był krótkimi filmami oraz makabrycznymi zdjęciami wykonanymi w miejscach zdarzeń drogowych. Były policjant przedstawił też ubiegłoroczne statystyki, z których wynika, że wypadków drogowych w Polsce cały czas przybywa. W 2016 roku roku było ich aż 33 644. Rannych zostało 40 766 osób, a zginęło aż 3026. - Jesteśmy jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Europie - przekonywał Wojciech Pasieczny. W Polsce w 100 wypadkach ginie statystycznie prawie 9 osób, w Niemczech - 1,3. Nie ma w Unii Europejskiej państwa, w którym w wypadkach ginęło by tak dużo ludzi.
Policyjny ekspert pokazał także symulację, jak zachowuje się samochód przy danej prędkości oraz jak wydłuża mu się droga hamowania. - Fizyki nie da się oszukać - dodał na zakończenie. - Dlatego należy przyjąć zasadę: później wyjechałeś, później dojedziesz na miejsce. A kto nie chce się spóźnić, niech wychodzi z domu wcześniej, a nie próbuje odrobić stracony czas na drodze. Jeździjcie zgodnie z przepisami i spełniajcie swoje marzenia.
Pił i rozrabiał
Bohaterem drugiej części spotkania był 27-latek, który od 6 lat przebywa za kratami. Jego opiekunką jest porucznik Anna Penkin-Szafrańska - psycholog i terapeuta, pełniąca służbę na Służewcu. Chłopak tak naprawdę wchodził w konflikt z prawem od 17 roku życia, kiedy to rzucił szkołę i zadał się z nieodpowiednim towarzystwem. - Gdy trafiłem do więzienia, wszystko straciłem - przyznał. - Wcześniej życie na krawędzi mi imponowało, dopiero potem zrozumiałem jaki byłem głupi.
Osadzony przekonywał licealistów, że życie w więzieniu jest naprawdę ciężkie, zwłaszcza jeśli trafi się tam w młodym wieku. - Patryk większość przestępstw popełnił pod wpływem alkoholu - dodała porucznik Penkin-Szafrańska. - Mimo że obecnie chodzi do trzeciej klasy liceum, zajmuje się wolontariatem i pracuje nad sobą, sąd nie chce skrócić mu wyroku. Został mu rok odsiadki. Pomyślcie o tym, zanim zrobicie coś głupiego.
- Od niedawna akcję "Poznaj i zrozum ryzyko" prowadzimy w nieco inny sposób - mówi kom. Jarosław Sawicki. - Nasze prelekcje stały się bardziej przekonujące i bardziej poruszają młodzież. To dobrze, bo właśnie o to nam chodziło.
Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie we współpracy ze starostwem powiatowym.Tomasz Wojciuk
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu piasecznonews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz