Książka to bogato ilustrowany, historyczny przewodnik po Czersku i jego okolicach. Autorzy prezentują w nim nie tylko ciekawe historie związane z Zamkiem Książąt Mazowieckich, ale także dzieje Czerska, niegdyś prężnie funkcjonującego miasta.
Książka zawiera niezwykle interesujące, mniej lub bardziej znane historie związane z Czerskiem. W przewodniku znajdziemy wiele cennych historycznie planów i map Czerska, Jeziora Czerskiego oraz terenów nadwiślańskich, które nie były wcześniej publikowane. Dzięki książce poznamy historię czerskiego smoka, która splata się z losami Magnusa, syna króla Anglii Harolda II. Przyjrzymy się także losom królowej Bony Sforzy, dzięki której nie tylko rozbudowano zamek, ale też rozwinięto winnice i uprawę warzyw.
Z pewnością na spotkaniu w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii usłyszymy ciekawe historie o Szkucie Czerskiej, Wiśle, smoku czerskim, czy też o Willi Bagatelka i czerskich wiatrakach Zapewne nie zabraknie innych ciekawostek dotyczących Urzecza.
Warto wspomnieć, że przewodnik skierowany jest również do miłośników jednośladów i globtroterów odkrywających uroki terenów nadwiślańskich, miłośników zabytków i wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas w Czersku i okolicach. W przewodniku znajdziemy właśnie propozycje wycieczek rowerowych i pieszych wokół Czerska.
Dr Piotr Rytko jest społecznikiem i pasjonatem lokalnej historii, autorem książek dotyczących Góry Kalwarii i regionu Urzecza, m.in. „Na drodze do niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”, Spacerownik po Górze Kalwarii”, „Dzieje Góry Kalwarii. 350 lat miasta” oraz innych publikacji i wystaw historycznych, m.in. „Z biegiem Wisły. Z biegiem lat” z 2017 r. Współredaktor „Rocznika Nadwiślańskiego Urzecza” oraz serii „Najstarsze Księgi Metrykalne Ziemi Czerskiej”. Obecnie prezes Piaseczyńskiego WOPR oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku.
Joanna Zwolińska jest społecznikiem aktywnie działającym w czerskim Oddziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Od wielu lat angażuje się w projekty edukacyjne Towarzystwa, prowadzi. m.in. żywe lekcje historii na zamku w Czersku. Jest również przewodnikiem, który w bardzo interesujący sposób przekazuje wiedzę o Czersku, Księstwie Mazowieckim, grodach i zamku na wzgórzu południowym. Realizowała także, przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury, bardzo interesujące warsztaty pt. „Budujemy mosty” w ramach programu ARCHI-PRZYGODY, którego celem było rozbudzanie wrażliwości i kreatywności oraz poznawanie przez dzieci i młodzież przestrzeni, w której przebywają
23 kwietnia, godz. 18.00
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz